B&R Solution Day 2013 - czyli jak efektywnie integrować systemy automatyki

| Gospodarka Artykuły

Cztery firmy, cztery obszary związane z technologiami automatyki i cztery godziny prelekcji oraz dyskusji - tak wyglądały spotkania w ramach tytułowego cyklu seminariów, które zorganizowane zostały przez polski oddział firmy B&R. Odbyły się one we Wrocławiu, w Gdańsku oraz w Krakowie, i wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób zawodowo zajmujących się integracją oraz modernizacją maszyn i linii technologicznych.

B&R Solution Day 2013 - czyli jak efektywnie integrować systemy automatyki

Od produktów do systemów

B&R, firma regularnie organizująca spotkania z klientami oraz szkolenia, na przełomie maja i czerwca zaproponowała ich nową formułę pod nazwą Solution Day. Zorganizowane trzy spotkania miały na celu zaprezentowanie rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla użytkowników i integratorów systemów oraz innych firm z branży automatyki przemysłowej. Na konferencjach omówiono tematy takie jak: komunikacja w czasie rzeczywistym, wizualizacja procesów, aplikacje systemów wizyjnych oraz diagnostyka maszyn i udostępnianie uzyskanych danych online.

Podczas półgodzinnych prelekcji przedstawiciele każdej z uczestniczących w seminariach firm zaprezentowali zarówno najważniejsze produkty z oferty, jak też możliwości ich integracji w systemach. Ważnym elementem spotkań było pokazanie przykładów rzeczywistych układów oraz możliwość dyskusji przy udostępnionych stanowiskach demonstracyjnych.

Wydajna komunikacja to podstawa

Organizator seminariów to dostawca szerokiej gamy automatyki przemysłowej - od systemów sterowania i napędów, poprzez komponenty sieci komunikacyjnych, panele operatorskie i komputery przemysłowe, po rozwiązania bezpieczeństwa i oprogramowanie. Podczas cyklu spotkań Solution Day jego przedstawiciele skupili się na omówieniu działalności firmy związanej z rozwojem technologii Ethernet POWERLINK oraz produktów z niej korzystających.

Wymieniony standard stanowi w rzeczywistości przemysłową platformę komunikacyjną dla urządzeń oferowanych przez B&R (i nie tylko), zapewniając wydajną oraz bezpieczną wymianę danych w obrębie maszyn i linii technologicznych, a także łatwą integrację z systemami nadrzędnymi. Pozwala on również na komunikację systemów sterowania z układami wykonawczymi oraz elementami pomiarowymi. Podczas pierwszej z prezentacji omówiono architektury sieci komunikacyjnych w maszynach, sposoby zapewniania redundancji oraz wdrożenia bazujące na omawianej sieci.

Spotkania obejmowały również prezentację różnych produktów wchodzących w skład systemów automatyki. Pierwszymi z nich były urządzenia wejściowe, a dokładniej komponenty systemów wizyjnych i czytniki kodów oferowane przez firmę Cognex. Amerykański producent podczas konferencji przedstawiał różne zastosowania systemów wizyjnych, przykładowe produkty z serii In-Sight oraz dostarczane oprogramowanie. Omówione zostały także możliwości integracji rozwiązań wizyjnych w systemach automatyki i sterowania, w szczególności z wykorzystaniem sieci Ethernet POWERLINK do przesyłania danych obrazowych takich jak kody QR, rozpoznawania produktów po kodzie kreskowym czy ich pozycjonowanie na płaszczyźnie w czasie rzeczywistym.

Z kolei przedstawiciel ASCO Numatics - firmy należącej do koncernu Emerson i mającej w Polsce zakład produkcyjny - omówił oferowaną gamę wysp zaworowych oraz innych produktów z zakresu pneumatyki. Używane są one w automatyzacji produkcji dyskretnej, w przemyśle procesowym (w tym przypadku również w wersjach ATEX) oraz różnych zastosowaniach specjalistycznych (np. produkcja czysta w sektorze farmaceutycznym). Zaprezentowana została inteligentna wyspa zaworowa z serii G3 umożliwiająca pełną swobodę konfiguracji i monitorowania zastosowanych elementów oraz włączenie w zintegrowany system sterowania poprzez technologię Ethernet POWERLINK.

W ramach przedstawienia kompletnej oferty nie mogło też zabraknąć oprogramowania HMI/SCADA. Przedstawiciel austriackiej firma COPA-DATA omówił cechy systemu zenon, który stosowany jest m.in. w aplikacjach w sektorze energetycznym, branży spożywczej i motoryzacyjnej. Wskazano w szczególności na ergonomiczność oraz wsparcie dla najnowszych technologii - takich jak interfejs wielodotykowy. Dużo uwagi poświęcono także możliwościom raportowania i optymalizacji procesów.

Ważne aspekty praktyczne

Uczestnicy seminariów mieli nie tylko możliwość wysłuchania prelekcji osób z firm obecnych na spotkaniach Solution Day, ale też zapoznania się podczas przerw z pracującymi stanowiskami demonstracyjnymi. Wśród nich znalazł się zintegrowany system sterowania bazujący na sieci Ethernet POWERLINK i łączący sterowniki X20, napędy ACOPOS oraz urządzenia do wizualizacji (PP520, MP50) firmy B&R z wyspą zaworową G3 firmy ASCO Numatics, kamerą Cognex In-Sight 7000 oraz oprogramowaniem zenon firmy COPA-DATA. To ostatnie pracowało na komputerze przemysłowym APC910 wraz z panelem w technologii multitouch AP930 firmy B&R.

W strefie monitorowania zaprezentowane zostało stanowisko do monitorowania drgań maszyny i zabezpieczające ją przed uszkodzeniami łożysk, nieosiowością montażu napędów czy niewyważeniem obciążeń. Dzięki obecności specjalistów odpowiedzialnych za prezentowane zagadnienia każdy z uczestników miał możliwość rozmowy o kwestiach technicznych i znalezienia odpowiedzi na nurtujące go pytania.

To dopiero początek

Lista nowości, które co roku wprowadza do oferty każdy z obecnych na spotkaniach dostawców, jest długa. W przypadku B&R takimi są obecnie m.in. oprogramowanie AutomationStudio w wersji 4 oraz system DCS APROL, które opisywane były niedawno w APA w relacjach z targów SPS IPC Drives oraz tegorocznego Automaticonu. Te ostatnie były również tematem ostatniej z prezentacji konferencyjnych dotyczącej monitorowania pracy instalacji technologicznych oraz diagnostyki maszyn. Omówiono moduły służące do monitorowania temperatur, jakości energii elektrycznej oraz pozwalające na wykrywanie drgań. Wchodzą w skład systemu X20 i mogą łatwo udostępniać dane przez sieć Ethernet/Internet, co pozwala na telediagnostykę i teleserwisowanie maszyn.

Zdaniem przedstawicieli B&R coraz więcej producentów maszyn wyposaża swoje produkty w takie funkcje, gdyż pozwala to na zmniejszanie kosztów ich serwisowania oraz zwiększenie współczynnika uptime. Warto dodać, że system APROL pozwala na kompleksowy nadzór nad całymi liniami produkcyjnymi oraz zakładami, zapewniając monitorowanie wydajności oraz polepszając kontrolę jakości. Jednocześnie moduł APROL EnMon umożliwia pełną kontrolę i monitorowanie zużycia mediów na terenie zakładu, co również prowadzi do obniżenia kosztów produkcji.

Zbigniew Piątek

Zobacz również