Spotkanie użytkowników systemów B&R - nowa formuła konferencji BRUM

| Gospodarka Artykuły

Dla znajdującego się w Poznaniu oddziału B&R jesienne spotkania z klientami - określane w skrócie jako BRUM - należą tradycyjnie do jednych z najważniejszych wydarzeń firmowych. Tegoroczne było już ósmym z rzędu, przy czym miało ono nową formułę, którą sami przedstawiciele firmy określili mianem antykonferencji. Zerwano z formą jednostronnego przekazu informacji na rzecz bezpośredniej wymiany opinii pomiędzy uczestnikami i zwiększania możliwości nawiązywania kontaktów zawodowych.

Spotkanie użytkowników systemów B&R - nowa formuła konferencji BRUM

Coroczne spotkanie użytkowników systemów B&R zawsze należało do wydarzeń ciekawych merytorycznie i jednocześnie inspirujących uczestników. Podczas ostatniego stworzono "kafejki wiedzy", które były zarówno miejscem prezentacji rozwiązań technicznych, jak też tworzyły dodatkową przestrzeń do wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy związane z systemami automatyzacji. Zdaniem gości pomysł ten był jak najbardziej trafiony.

Automation Studio 4.0 i inne produkty w praktyce

Podczas konferencji uczestnicy mogli otrzymać szereg porad dotyczących efektywnej pracy z narzędziem Automation Studio 4.0. Inżynierowie B&R przedstawili również, jak za pomocą sieci czasu rzeczywistego Ethernet POWERLINK zintegrować wiele obszarów automatyki oraz w jaki sposób, stosując redundancję procesorów oraz połączeń, uczynić systemy automatyki bezpieczniejszymi.

Paweł Łoś, General Manager B&R w Polsce, wita uczestników i zapowiada tegoroczne nowości organizacyjne

W kafejce o nazwie AS 4.0 System Designer przedstawiono wydajne narzędzie do zarządzania konfiguracją sprzętową. Goście mogli również poznać możliwości oprogramowania umożliwiającego monitorowanie zużycia energii APROL EnMon i sprawdzić działanie systemu do pomiarów oraz analizy zużycia energii elektrycznej wykorzystującego moduły X20.

Na innym ze stanowisk zaprezentowano System Diagnostic Manager - narzędzie służące do zdalnej i lokalnej szybkiej diagnostyki pracy systemów automatyki. Z kolei ciekawą propozycją dla przedstawicieli środowisk naukowych obecnych na konferencji była kafejka wiedzy prezentująca współpracujące z Automation Studio 4.0 narzędzia do automatycznego generowania kodu z oprogramowania Matlab i MapleSim.

Warsztaty i wdrożenia

Drugi dzień spotkania zdominowały warsztaty oraz prezentacje klientów firmy, którzy prezentowali przykładowe aplikacje wykorzystujące produkty B&R. W części warsztatowej zademonstrowano sposoby konfiguracji systemu bezpieczeństwa w projekcie Automation Studio, przedstawiono również podstawy programowania aplikacji bezpieczeństwa z wykorzystaniem narzędzia SafeDesigner. Inżynierowie firmy wyjaśnili również na co trzeba zwracać uwagę podczas uruchamiania i diagnostyki maszyn z systemem bezpieczeństwa. Drugi z warsztatów poświęcony był wdrożeniom różnego typu systemów napędowych (z serwonapędami, przemiennikami częstotliwości, napędami krokowymi).

Jak zawsze w przypadku tej części spotkania największym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia klientów firmy. Jeden z nich omówił systemy sterowania pracą linii galwanicznych, z kolei przedstawiciel Politechniki Śląskiej przedstawił projekt symulatora jazdy samochodem zbudowany na platformie Stewarta (heksapod), który został zrealizowany we współpracy z firmą inżynierską będącą wieloletnim klientem firmy B&R. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia przedstawiciela B&R na temat ethernetowych sieci czasu rzeczywistego. Część spotkania poświęcona rozwojowi wiedzy i umiejętności uzupełniona została ciekawym spotkaniem z Krzysztofem Wielickim, znanym himalaistą.

Konferencja odbyła się w pierwszej połowie października w Hotelu Ossa i uczestniczyło w niej 88 osób.

Zbigniew Piątek

Zobacz również