Japonia będzie wydobywać metale ziem rzadkich

Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego udzieliła Japonii zgody na eksploatację dna Oceanu Spokojnego w pobliżu wyspy Minamitori. Dzięki temu Japończycy samodzielnie pozyskiwać będą najrzadsze metale i uniezależnią się od chińskiego monopolu. Wniosek w tej sprawie złożono w ubiegłym roku, a obecnie nadane prawo wydobywcze ustanowiono na 15 lat. Metale ziem rzadkich stosowane są m.in. w przemyśle kosmicznym i lotniczym, w elektronice i motoryzacji oraz w wielu zaawansowanych technologiach.

Posłuchaj
00:00

Dotychczas Kraj Kwitnącej Wiśni, podobnie jak większość państw wysoko rozwiniętych, był zależny od importu z Chin - największego dostawcy tych metali. Chiny mają 90-95% udział w światowym rynku 17 najrzadszych metali. Do dyspozycji mają około 35% globalnych zasobów. Pod tym względem drugie miejsce zajmuje Rosja - około 20% - która jednak prawie nie prowadzi wydobycia.

Od roku 2009, gdy Chiny wprowadziły ograniczenia, eksport metali ziem rzadkich spadł z 50,1 tys. ton do 30,2 tys. ton. Japonia i USA - dwaj najwięksi importerzy tych metali - uważają, że chińskie ograniczenia mają na celu windowanie cen. Wiosną 2012 r. oba kraje wniosły w tej sprawie pozwy przeciwko Pekinowi.

źródło: Parkiet

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Hutnictwo szkła i metali - procesy produkcyjne, pomiary i automatyzacja
Przemysł wydobywczy - bezpieczeństwo, automatyka i komunikacja
Areva zbada możliwości energetycznego wykorzystywania toru
Chiny chcą dokładniej kontrolować obrót pierwiastkami ziem rzadkich
Czy to koniec problemów z metalami ziem rzadkich?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów