Rodzina obudów ABB do zastosowań przemysłowych
| Energetab 2013 ArtykułyFirma ABB, jeden z liderów branży energetyki i automatyki, wprowadza na rynek nową rodzinę szaf przeznaczonych do zastosowań przemysłowych - metalowe obudowy SR, AM i IS o stopniu ochrony IP65. Należą one do standardowych wyrobów znajdujących się w ofercie produktów niskich napięć i poniżej przedstawiamy szczegółowo ich cechy techniczne.
NAJPROSTSZA Z SERII OBUDÓW - SR
Obudowy te występują w dwóch wersjach - standardowej i odpornej na zakłócenia elektromagnetyczne (EMC). Wersje SR ze względu na swój szeroki zakres wymiarów, wysoki stopień ochrony (IP65) oraz wytrzymałość mechaniczną (IK10) idealnie sprawdzają się jako małe i średniej wielkości rozdzielnie przemysłowe. Najmniejsza obudowa ma wymiary 300×200×150 mm, największa zaś - 1200×800×300 mm (wysokość, szerokość, głębokość). Obudowy te występują w czterech głębokościach: 150, 200, 250 i 300 mm.
Rodzina SR to w pełni gotowe do użycia obudowy standardowo wyposażone w płytę montażową i pełne drzwi oraz ułatwiające montaż przepusty kablowe od góry i dołu. Dostępne są wersje z drzwiami przeszklonymi lub pełnymi. Na uwagę zasługuje również szeroka paleta akcesoriów:
- drzwi wewnętrzne,
- moduły pod zabudowę aparatów montowanych na szynę DIN - TH35 i wyłączników kompaktowych,
- uszczelka pozwalająca zachować wysoki stopień IP przy montażu obudów jedna na drugiej,
- cokół (standardowa wersja przewiduje powieszenie na ścianie).
SERIA AM
Jest to rodzina szaf przeznaczonych do aplikacji średniej wielkości rozdzielnic przemysłowych. Obudowa wyposażona jest w demontowaną ścianę tylną, ściany boczne, jej góra i dół wykonane są z jednego kawałka blachy. Płyta dolna dostępna jest w dwóch wersjach (pełna lub z gąbki izolacyjnej pod wyprowadzenia kabli) i występuje w trzech głębokościach (300, 400 i 500 mm) oraz wysokościach od 1000 do 2000 mm (typoszereg wymiarów co 200 mm).
Podobnie jak przy serii obudów SR, szafy te występują z drzwiami pełnymi (przy szerokości obudowy do 1600 mm) i przezroczystymi (do 1000 mm). Zapewniają one wysoki stopień ochrony: IP65 i IK10. Obudowy AM mają częściowo demontowany cokół (stosowany również w szafach IS) ułatwiający przemieszczanie szafy, np. przy użyciu wózka widłowego. Zaletą tych obudów jest m. in. demontowana ściana tylna.
Seria AM to kompletne szafy do różnych aplikacji, a jej asortyment obejmuje szeroki wachlarz wersji i wykonań - od wersji z płytą montażową montowaną z tyłu szafy (opcja z dwiema płytami montażowymi), poprzez rozwiązania pod aparaturę modułową czy wyłączniki kompaktowe, kończąc na rozwiązaniach przystosowanych do technologii rack 19".
SERIA IS - KONSTRUKCJA SZKIELETOWA
Seria IS jest najbardziej zaawansowaną ze wszystkich serii szaf do zastosowań przemysłowych, w których wymagany jest wysoki stopień ochronny - IP65. Występuje ona w dwóch wersjach: standardowej i zapewniającej ochronę elektromagnetyczną (EMC). Szafy mają budowę szkieletową opartą na bardzo wytrzymałych profilach o specjalnej konstrukcji, które gwarantują odporność na wysokie obciążenia.
Tym samym w niektórych przypadkach możliwa jest redukcja kosztów poprzez zastosowanie jednej szafy o szerokości 1600 mm zamiast dwóch o szerokości 800 mm. Profile pionowe zajmują mało miejsca, dzięki czemu można lepiej wykorzystać przestrzeń w środku. Dostępne wymiary to: wysokość 1800, 2000, 2200 mm, szerokość 400, 600, 800, 1000, 1200, 1600 mm oraz głębokość 400, 500, 600, 800, 1000 mm.
Konstrukcja szkieletu opiera się na profilach pionowych łączonych z zestawem góra i dół. Zestaw taki to kompletne dwa elementy szafy przygotowane w fabryce. Konstrukcja góry obejmuje prostokątną ramę z narożnikami i z pełną płytą górną, a dołu - prostokątną ramę z narożnikami i z narożnymi elementami cokołów. Łącząc konstrukcję góry z konstrukcją dołu profilami pionowymi, otrzymujemy szkielet obudowy. Ściany boczne mogą być zastąpione drzwiami.
Drzwi standardowe występują w dwóch wersjach: pełnej i przeszklonej - te pierwsze zapewniają IK10, natomiast przeszklone - IK09. Częściowo demontowany cokół (zaślepki przednie i boczne) umożliwiający łatwe przemieszczanie szafy oraz różne wykonania płyty dolnej (pełna, suwna z gąbką izolacyjną czy częściowa) są standardem w szafach IS. Dodatkowy asortyment obejmuje szeroki wachlarz wersji i wykonań pozwalający sprostać oczekiwaniom naszych klientów.
W omawianym systemie istnieje możliwość instalacji podwójnej płyty montażowej, gdzie ta standardowa dostępna jest od przodu, a płyta dodatkowa od tyłu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest powiększona płyta montażowa wysuwana z boku szafy, która pozwala uzyskać średnio 20% więcej powierzchni w porównaniu do standardowej. Poza standardowymi wersjami na całą wysokość obudowy, oferowane są płyty o mniejszej wysokości. Dostarczane są również płyty montażowe dedykowane do zamocowania określonych aparatów np. rozłączników OT lub kondensatorów.
Szafy IS przystosowane są do zabudowy przy użyciu technologii rack 19". Konstrukcja z mocowaną na stałe lub uchylną ramą 19" umożliwia zamocowanie komputerów, routerów, switchy, urządzeń zabezpieczających, itd. Ramy uchylne dostępne są w wersji na całą wysokość szafy i w wersjach o mniejszej wysokości. Obudowy IS2 mogą być stosowane również do dystrybucji energii (do 1600 A). Warianty rozdzielnic dystrybucyjnych to:
- konstrukcja z płytą montażową, na której zainstalowane są elementy do montażu aparatów (szyny DIN, itp.),
- elementy do montażu aparatów instalowane na pionowych profilach (h=1800, 2000 lub 2200 mm) mocowanych do konstrukcji szafy,
- konstrukcja z przedziałami umożliwiająca zamocowanie zestawów aparatów.
Dostępne są przedziały przeznaczone do zamocowania aparatów do rozruchu bezpośredniego lub rozruchu gwiazda-trójkąt. Umożliwiają one montaż wyłączników kompaktowych Tmax T1-T3 Tmax 2, 3, 4, 5, i styczników A50...A210 z termikami. Dostępne są również przedziały dla wyłączników Tmax T1...T5 w wersjach stacjonarnych i wtykowych przy formie wygrodzenia 3 (wydzielone szyny zbiorcze i dystrybucyjne oraz przedziały funkcjonalne zespołów aparatów łączeniowych).
Ze względu na swoją stabilną konstrukcję, obudowy wybierane są między innymi do zabudowy baterii kondensatorów, falowników i innych aparatów, gdzie wymagane jest stworzenie wewnętrznej konstrukcji wsporczej. Na płycie montażowej możemy mocować urządzenia do 600 kg. W szerokiej gamie akcesoriów przewidziany został także system wentylacji: rozwiązania od najprostszych kratek wentylacyjnych z filtrem, używanych do wentylacji grawitacyjnej, poprzez wentylatory naścienne lub dachowe (wentylacja wymuszona), na klimatyzatorach kończąc.
Szafy z serii IS dostępne są w dwóch wariantach dostawy: w elementach (wersja kit) i wstępnie zmontowane. Świadczymy również usługi:
- dostawy szaf połączonych,
- wykonania otworowania w ścianach bocznych oraz drzwiach,
- nawiercania otworów w płytach montażowych,
- wstępnego montażu akcesoriów (np. kratek wentylacyjnych, drzwi wewnętrznych).
Oferujemy obudowy w różnych kolorach.
Łukasz Brzeźnicki
ABB Sp. z o.o.
www.abb.pl