Amerykańska automatyka dla europejskich producentów

Spotkania targowe z firmą Rockwell Automation, z których od kilku lat regularnie przedstawimy relacje, to nie tylko sposobność obejrzenia nowości w ofercie tego dostawcy automatyki. Jest to również doskonała okazja poznania przyszłych trendów technologicznych w automatyce oraz tego, jak sytuację na rynku branżowym, w tym również w Europie, postrzegają przedstawiciele amerykańskiego producenta. Trzy wymienione zagadnienia przedstawiamy szczegółowo w relacji z Automation Fair 2013, które miały miejsce w listopadzie w Houston.

Posłuchaj
00:00

"Targi automatyki" to jak na nasze, europejskie standardy impreza nietypowa. O ile na Starym Kontynencie wszystkie wystawy są tak naprawdę spotkaniem wielu dostawców z klientami, o tyle ta omawiana, nie licząc obecności firm partnerskich Rockwella, takich jak Endress+Hauser, Molex czy Pentair, to właściwie targi jednego wystawcy. Nie oznacza to jednak, że są one mało interesujące bądź niewielkie. Jest wręcz przeciwnie, gdyż Rockwell Automation, który znany jest automatykom przede wszystkim z marki Allen-Bradley, to firma mająca kompleksową ofertę automatyki, napędów, oprogramowania i rozwiązań dla większości branż przemysłowych. Ich niedawną edycję odwiedziło około 10 tys. osób, które wzięły również udział w branżowych panelach dyskusyjnych, sesjach technicznych oraz warsztatach i innych wydarzeniach towarzyszących samej wystawie. Od tej ostatniej jednak zaczniemy, gdyż właśnie na nią wybraliśmy się w...

W POSZUKIWANIU NOWOŚCI

Zacznijmy od napędów, gdyż przedstawiony został ich kompletny asortyment - od niewielkich, takich jak nowe niskonapięciowe PowerFlex 523, do dużych przemienników średniego napięcia PowerFlex 7000, które przeznaczone są do zastosowań we wciągarkach czy dźwigach. W tym obszarze nowościami były również serwosilniki do pracy w przemyśle spożywczym oraz serwonapędy z zintegrowanymi funkcjami bezpieczeństwa sieciowego Kinetix 5500. Te ostatnie pracować mogą w systemach do SIL3, przy czym funkcje bezpieczeństwa realizowane są poprzez sieć komunikacyjną. Firma zaprezentowała również rodzinę przemienników PowerFlex 750 o mocach od 0,75 kW do 1,5 MW. W zakresie "dużych" systemów pojawiły się nowe moduły zabezpieczeń do rozdzielnic kasetowych Centerline 2100 oraz 2500.

Tradycyjnie dużo nowości pojawiło się na stoiskach z urządzeniami sieciowymi. Takie były routery Stratix 5900 pełniące funkcje bezpieczeństwa sieciowego, moduły zdalnych we/wy 1732E ArmorBlock z funkcją QuickConnect (czas włączania i nawiązania połączenie wynosi mniej niż 500 ms) oraz ControlLogix HART I/O - moduły we/wy do rozproszonych systemów kontroli (DCS). Pojawiło się też sporo "mniejszych" komponentów sieciowych, takich jak switche i mediakonwertery marki ProSoft .

W przypadku Tradycyjnie dużymi stoiskami były te z oprogramowaniem. W tym zakresie Rockwell Automation ma do zaoferowania bardzo dużo - od pakietów SCADA/HMI do kompleksowych Działając praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych, gdzie wykorzystywana jest automatyka, przedstawiciele Rockwella mają również dobrą możliwość obserwacji globalnych trendów w przemyśle. O tych ostatnich w kontekście rynku europejskiego rozmawialiśmy z Hedwigiem Maesem, odpowiadającym w firmie za region EMEA. Tutaj koncern osiąga wartościowo około 20% swoich obrotów, co w 2013 roku przełożyło się na kwotę wynoszącą około 1,3 mld dolarów (całkowite obroty firmy to 6,3 mld dol.). Jeżeli chodzi o biznes, to druga połowa roku finansowego, który zakończył się we wrześniu, była lepsza niż pierwsza, również bieżące 12 miesięcy powinna cechować wyższa dynamika niż poprzednie. Sytuacja będzie jednak różnie kształtowała się w poszczególnych krajach europejskich, głównie ze względu na zróżnicowanie sytuacji makroekonomicznej.

Chociaż Europa stanowi dla amerykańskiego producenta obszar inny niż rodzimy rynek, jest ona pod względem biznesu równie interesująca. Przedstawiciele Rockwella wyróżniają tutaj kilka kluczowych rynków wertykalnych - naftowy i gazowy, wodno-kanalizacyjny (trzy największe firmy z tej branży pochodzą z Europy), CPG, medyczny i biomedyczny oraz motoryzacyjny, w przypadku którego mamy obecnie jednak do czynienia z nadprodukcją. Część z nich jest ważna również w Polsce, dodatkowo w naszym przypadku jako przyszłościowy traktowany jest m.in. sektor spożywczy a wraz z nim opakowaniowy, a także maszynowy i procesowy. Firma planuje rozwijać się w omawianych obszarach oraz, cytując Maesa, zwiększać sprzedaż produktów z obszaru midrange (urządzenia dla średniej wielkości maszyn i aplikacji).

Stephanie Winterhalter

Power Control Solutions

Jedną z nowości, którą mogą być zainteresowani szczególnie klienci poszukujący niewielkich napędów, jest PowerFlex 523. Jest to kompaktowy przemiennik częstotliwości, który cechuje się uproszczoną instalacją i konfiguracją. Typoszereg urządzeń zawiera wersje o mocach od 0,18 kW do 11 kW, przy czym w każdym z modułów stosowana jest ta sama karta sterująca. Pozwala to na jej wymianę niezależnie od mocy samego napędu, dzięki czemu uzyskuje się prostotę przenoszenia ustawień, redukuje wielkość magazynu części zamiennych. Omawiana seria jest następcą rodziny PowerFlex 4, przy czym urządzenia wyróżnia możliwość bezczujnikowej regulacji prędkości.

PowerFlex 523 może pracować standardowo w temperaturach do 50°C, natomiast przy zastosowaniu dodatkowego wentylatora do 70°C. Możliwa jest jego instalacja side-by-side, czyli bez przerw montażowych. Przemiennik ma port DSI, do którego może być podłączony moduł z podwójnym interfejsem Ethernet lub DeviceNet. Dla klientów szukających większej funkcjonalności oferujemy bliźniaczy model PowerFlex 525 - ma on dodatkowo funkcje bezpieczeństwa oraz w standardzie wbudowany interfejs Ethernet.

Do obydwu urządzeń zapewniamy darmowe oprogramowanie Connected Components Workbench, które pozwala na łatwą konfigurację napędów, w tym wgranie do nich grupy własnych parametrów. Stworzyliśmy też kilkanaście typowych szablonów aplikacji - np. przenośnikowych, pompowych, itd., które można wykorzystać do błyskawicznego tworzenia systemów.

GLOBALNE PERSPEKTYWY POD HASŁEM IOT

"Global Perspectives" to jednodniowa konferencja poprzedzająca targi, na której prezentowane są trendy zmieniające globalny rynek przemysłowy. Podczas ostatniej omawiane były dwa główne tematy - wzrost znaczenia gazu w światowej energetyce oraz rozwój "Internetu rzeczy", czyli Internet of Things. Temu ostatniemu swoje wystąpienie poświęcił Keith Nosbusch, prezes Rockwell Automation, a o temacie dyskutowali również przedstawiciele firmy z reprezentantami Cisco.

O podłączeniu wszystkiego do globalnej sieci mówi się od lat. Oczywiście nie chodzi tu o absolutnie wszystko, ale o skomunikowanie ze sobą znacznie większej liczby urządzeń, procesów, systemów i również osób, niż ma to miejsce obecnie. Według informacji przedstawionych na konferencji, do 2020 do sieci podłączonych ma być 50 mld "obiektów", a biznes z tym związany przekroczy przez dekadę wartość 14 bilionów dolarów. Jest to oczywiście wielka liczba, a sama wartość rynku jest w istocie trudno mierzalna, jednak jeżeli spojrzy się na rozwój Internetu w tym wieku, istnieją realne przesłanki, że czekają nas dalsze, znaczące zmiany. Do tego dochodzi wzrost liczby ludności, zmiany społeczne, konieczność zapewniania efektywniejszego wykorzystania surowców, itd. - wszystko to będzie, wraz z rosnącymi możliwościami technicznymi, napędzało wspomniany rynek - powiedział w swoim wystąpieniu prezes firmy.

Omawiana tematyka jest bardzo interesująca również z punktu widzenia przemysłu. Nasza branża staje się coraz bardziej "cyfrowa", a ponad połowa tutejszych firm - według analiz przeprowadzonych przez Rockwella - zamierza w najbliższych dwóch latach skorzystać z chmury, czyli cloud computingu. Sektor produkcyjny generuje rocznie około 2 eksabajty danych, a więc więcej niż jakakolwiek inna branża, stąd też odpowiednie zarządzanie nimi, które pozwoli na podejmowanie decyzji strategicznych dla przedsiębiorstw, jest uznawane za kluczowe. Obecnie również ponad połowa pracowników w przemyśle korzysta z W ostatnim czasie znacznie rozszerzyliśmy ofertę produktów z zakresu midrange. Obejmuje ona przykładowo sterowniki wyposażone w funkcje napędowe, którymi są CompactLogix 5370 w wersjach L1, L2 i L3. Pozwalają one na kontrolę odpowiednio 2, 4 i 16 osi, przy czym kluczem jest zastosowanie identycznych układów obliczeniowych. Daje to w rezultacie taką samą wydajność i jednocześnie możliwość łatwego skalowania systemu w zakresie liczby we/wy oraz kontrolowanych osi napędowych. Średniej wielkości producenci OEM oraz klienci końcowi zainteresowani mogą być również naszymi nowymi układami we/wy oraz przekaźnikami bezpieczeństwa, które mogą być łatwo integrowane w sieciach EtherNet/IP. Funkcje bezpieczeństwa sieciowego mają również w standardzie serwonapędy Kinetix 5500, które przez sieć komunikacyjną wymieniają dane zwrotne z enkodera, co pozwala na tworzenie bardzo kompaktowych rozwiązań napędowych. Zwracam również uwagę na nowe przełączniki zarządzalne Stratix 5700 z funkcją NAT oraz możliwością zasilania podłączonych odbiorników przez Power-over-Ethernet.

WIĘCEJ!

O ostatnim z wymienionych zagadnień więcej informacji zaprezentujemy w jednym z najbliższych wydań magazynu APA, gdzie znajdzie się artykuł poświęcony tematyce IoT. Do tego czasu polecamy zajrzenie na stronę www.industrial-ip.org, która dotyczy właśnie tej tematyki, szczególnie w kontekście przemysłu. W tym miejscu zapowiadamy również publikację wywiadu z zarządem firmy, który nawiązywał będzie zarówno do jej działalności w Europie, jak też przedstawiał ważne zagadnienia związane z kierunkami rozwoju automatyki - m.in. zwiększaniem wydajności systemów produkcyjnych, oszczędnością energii i bezpieczeństwem.

Fotorelacja z targów Automaticon 2013

Zbigniew Piątek

Powiązane treści
Automatyka i pomiary w branży drzewnej
Rynek serwonapędów w 2014 r. czeka odbicie
Rockwell Automation przejmuje vMonitor
Czy stać nas na serwonapędy?
Rockwell Automation odwiedza lokalnych producentów maszyn
Automaticon 2013 - raport z targów
Amerykański Postmates testuje w Wielkiej Brytanii autonomiczne roboty dostawcze
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Współpraca ludzi i robotów - czy to dobry kierunek?
Aktualności
Sprzęt do prac leśnych
Pomiary
Nowy prezes Mitutoyo Europe i nowy plan rozwoju
Aktualności
Rynek technologii kucia metali
Pomiary
Odczyt kodów kreskowych z dokładnością 99,995%
Bezpieczeństwo
Urządzenia iskrobezpieczne coraz potrzebniejsze

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów