Amerykańska automatyka dla europejskich producentów

| Gospodarka Artykuły

Spotkania targowe z firmą Rockwell Automation, z których od kilku lat regularnie przedstawimy relacje, to nie tylko sposobność obejrzenia nowości w ofercie tego dostawcy automatyki. Jest to również doskonała okazja poznania przyszłych trendów technologicznych w automatyce oraz tego, jak sytuację na rynku branżowym, w tym również w Europie, postrzegają przedstawiciele amerykańskiego producenta. Trzy wymienione zagadnienia przedstawiamy szczegółowo w relacji z Automation Fair 2013, które miały miejsce w listopadzie w Houston.

Amerykańska automatyka dla europejskich producentów

"Targi automatyki" to jak na nasze, europejskie standardy impreza nietypowa. O ile na Starym Kontynencie wszystkie wystawy są tak naprawdę spotkaniem wielu dostawców z klientami, o tyle ta omawiana, nie licząc obecności firm partnerskich Rockwella, takich jak Endress+Hauser, Molex czy Pentair, to właściwie targi jednego wystawcy. Nie oznacza to jednak, że są one mało interesujące bądź niewielkie. Jest wręcz przeciwnie, gdyż Rockwell Automation, który znany jest automatykom przede wszystkim z marki Allen-Bradley, to firma mająca kompleksową ofertę automatyki, napędów, oprogramowania i rozwiązań dla większości branż przemysłowych. Ich niedawną edycję odwiedziło około 10 tys. osób, które wzięły również udział w branżowych panelach dyskusyjnych, sesjach technicznych oraz warsztatach i innych wydarzeniach towarzyszących samej wystawie. Od tej ostatniej jednak zaczniemy, gdyż właśnie na nią wybraliśmy się w...

W POSZUKIWANIU NOWOŚCI

Zacznijmy od napędów, gdyż przedstawiony został ich kompletny asortyment - od niewielkich, takich jak nowe niskonapięciowe PowerFlex 523, do dużych przemienników średniego napięcia PowerFlex 7000, które przeznaczone są do zastosowań we wciągarkach czy dźwigach. W tym obszarze nowościami były również serwosilniki do pracy w przemyśle spożywczym oraz serwonapędy z zintegrowanymi funkcjami bezpieczeństwa sieciowego Kinetix 5500. Te ostatnie pracować mogą w systemach do SIL3, przy czym funkcje bezpieczeństwa realizowane są poprzez sieć komunikacyjną. Firma zaprezentowała również rodzinę przemienników PowerFlex 750 o mocach od 0,75 kW do 1,5 MW. W zakresie "dużych" systemów pojawiły się nowe moduły zabezpieczeń do rozdzielnic kasetowych Centerline 2100 oraz 2500.

Tradycyjnie dużo nowości pojawiło się na stoiskach z urządzeniami sieciowymi. Takie były routery Stratix 5900 pełniące funkcje bezpieczeństwa sieciowego, moduły zdalnych we/wy 1732E ArmorBlock z funkcją QuickConnect (czas włączania i nawiązania połączenie wynosi mniej niż 500 ms) oraz ControlLogix HART I/O - moduły we/wy do rozproszonych systemów kontroli (DCS). Pojawiło się też sporo "mniejszych" komponentów sieciowych, takich jak switche i mediakonwertery marki ProSoft .

W przypadku sieci bezprzewodowych oferowany był z kolei nowy punkt dostępowy Stratix 5100 - wspierający standard 802.11n i wykonany w płaskiej obudowie do montażu na powierzchniach - np. na ścianach lub bezpośrednio maszynach. Firma dodała również "funkcjonalność sieciową" do wcześniej oferowanych elementów i urządzeń automatyki. Przykładami były przedstawione na targach enkodery z interfejsami Ethernet/IP, które mogą być łatwo zintegrowane w systemach serwonapędowych, a także dwuportowe adaptery EtherNet/IP do napędów PowerFlex serii 7xxx.

Z zakresu urządzeń elektrycznych i związanych z zasilaniem warto wymienić PowerMonitor 5000 - miernik jakości energii z dodatkowymi funkcjami analitycznymi, oraz UPS-y Allen-Bradley 1609, które przeznaczone są do montażu w szafach sterujących. Firma wprowadziła również do oferty bariery izolacyjne do separacji sygnałów, które mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem (Div 2/Zone 2).

Na stoisku z podstawowymi komponentami automatyki pojawiły się z kolei: nowa rodzina przycisków e-stop, czujniki zbliżeniowe VersaCube w obudowach prostopadłościennych, miniaturowe skanery laserowe SafeZone oraz wyłączniki krańcowe 802K i 440P. Uzupełnieniem było oprogramowanie Connected Components Accelerator Toolkit, które pozwala na łatwą konfigurację omawianych komponentów i części napędów, zapewniając prekonfigurowane bloki programowe i możliwość walidacji systemów.

OPROGRAMOWANIE I SYSTEMY STEROWANIA

Tradycyjnie dużymi stoiskami były te z oprogramowaniem. W tym zakresie Rockwell Automation ma do zaoferowania bardzo dużo - od pakietów SCADA/HMI do kompleksowych systemów zarządzania produkcją i jej analizy. Odwiedzający targi mogli sprawdzić działanie nowej wersji FactoryTalk Historian Site Edition, która w odsłonie oznaczonej 4.0 cechuje się większą wydajnością i nowymi funkcjami związanymi z zarządzaniem danymi oraz ich importem. Pojawił się też nowy FactoryTalk Metrics (analiza wydajności produkcji i wskaźników związanych z wykorzystaniem maszyn) oraz VantagePoint EMI – oprogramowanie klasy Manufacturing Intelligence, które w wersji 5.0 zawiera m.in. możliwość raportowania zgodnie z modelem UPM. Firma oferuje też kolejną wersję Studio 5000 Logix Designer oraz PlantPAx Sequencer Object, który przeznaczony jest do automatyzacji procedur wykonywanych w systemach procesowych.

Jeżeli chodzi o sterowniki, to nowością był tutaj m.in. Micro820 20pt. Urządzenie ma wbudowane interfejsy szeregowe i ethernetowy, slot kart pamięci i przeznaczone jest do zastosowań w mniejszych maszynach oraz zdalnych systemach, w przypadku których wymagane jest logowanie danych. Z kolei zaprezentowany Armor GuardLogix to sterownik bezpieczeństwa, który może być montowany bezpośrednio na maszynach (cechuje się stopniem ochrony IP67) i pozwala na tworzenie systemów o poziomie nienaruszalności bezpieczeństwa do SIL3.

O BIZNESIE W EUROPIE – POZYTYWNIE, ALE Z WYZWANIAMI

Działając praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych, gdzie wykorzystywana jest automatyka, przedstawiciele Rockwella mają również dobrą możliwość obserwacji globalnych trendów w przemyśle. O tych ostatnich w kontekście rynku europejskiego rozmawialiśmy z Hedwigiem Maesem, odpowiadającym w firmie za region EMEA. Tutaj koncern osiąga wartościowo około 20% swoich obrotów, co w 2013 roku przełożyło się na kwotę wynoszącą około 1,3 mld dolarów (całkowite obroty firmy to 6,3 mld dol.). Jeżeli chodzi o biznes, to druga połowa roku finansowego, który zakończył się we wrześniu, była lepsza niż pierwsza, również bieżące 12 miesięcy powinna cechować wyższa dynamika niż poprzednie. Sytuacja będzie jednak różnie kształtowała się w poszczególnych krajach europejskich, głównie ze względu na zróżnicowanie sytuacji makroekonomicznej.

Chociaż Europa stanowi dla amerykańskiego producenta obszar inny niż rodzimy rynek, jest ona pod względem biznesu równie interesująca. Przedstawiciele Rockwella wyróżniają tutaj kilka kluczowych rynków wertykalnych - naftowy i gazowy, wodno-kanalizacyjny (trzy największe firmy z tej branży pochodzą z Europy), CPG, medyczny i biomedyczny oraz motoryzacyjny, w przypadku którego mamy obecnie jednak do czynienia z nadprodukcją. Część z nich jest ważna również w Polsce, dodatkowo w naszym przypadku jako przyszłościowy traktowany jest m.in. sektor spożywczy a wraz z nim opakowaniowy, a także maszynowy i procesowy. Firma planuje rozwijać się w omawianych obszarach oraz, cytując Maesa, zwiększać sprzedaż produktów z obszaru midrange (urządzenia dla średniej wielkości maszyn i aplikacji).

Stephanie Winterhalter

Power Control Solutions

Jedną z nowości, którą mogą być zainteresowani szczególnie klienci poszukujący niewielkich napędów, jest PowerFlex 523. Jest to kompaktowy przemiennik częstotliwości, który cechuje się uproszczoną instalacją i konfiguracją. Typoszereg urządzeń zawiera wersje o mocach od 0,18 kW do 11 kW, przy czym w każdym z modułów stosowana jest ta sama karta sterująca. Pozwala to na jej wymianę niezależnie od mocy samego napędu, dzięki czemu uzyskuje się prostotę przenoszenia ustawień, redukuje wielkość magazynu części zamiennych. Omawiana seria jest następcą rodziny PowerFlex 4, przy czym urządzenia wyróżnia możliwość bezczujnikowej regulacji prędkości.

PowerFlex 523 może pracować standardowo w temperaturach do 50°C, natomiast przy zastosowaniu dodatkowego wentylatora do 70°C. Możliwa jest jego instalacja side-by-side, czyli bez przerw montażowych. Przemiennik ma port DSI, do którego może być podłączony moduł z podwójnym interfejsem Ethernet lub DeviceNet. Dla klientów szukających większej funkcjonalności oferujemy bliźniaczy model PowerFlex 525 - ma on dodatkowo funkcje bezpieczeństwa oraz w standardzie wbudowany interfejs Ethernet.

Do obydwu urządzeń zapewniamy darmowe oprogramowanie Connected Components Workbench, które pozwala na łatwą konfigurację napędów, w tym wgranie do nich grupy własnych parametrów. Stworzyliśmy też kilkanaście typowych szablonów aplikacji - np. przenośnikowych, pompowych, itd., które można wykorzystać do błyskawicznego tworzenia systemów.

GLOBALNE PERSPEKTYWY POD HASŁEM IOT

"Global Perspectives" to jednodniowa konferencja poprzedzająca targi, na której prezentowane są trendy zmieniające globalny rynek przemysłowy. Podczas ostatniej omawiane były dwa główne tematy - wzrost znaczenia gazu w światowej energetyce oraz rozwój "Internetu rzeczy", czyli Internet of Things. Temu ostatniemu swoje wystąpienie poświęcił Keith Nosbusch, prezes Rockwell Automation, a o temacie dyskutowali również przedstawiciele firmy z reprezentantami Cisco.

O podłączeniu wszystkiego do globalnej sieci mówi się od lat. Oczywiście nie chodzi tu o absolutnie wszystko, ale o skomunikowanie ze sobą znacznie większej liczby urządzeń, procesów, systemów i również osób, niż ma to miejsce obecnie. Według informacji przedstawionych na konferencji, do 2020 do sieci podłączonych ma być 50 mld "obiektów", a biznes z tym związany przekroczy przez dekadę wartość 14 bilionów dolarów. Jest to oczywiście wielka liczba, a sama wartość rynku jest w istocie trudno mierzalna, jednak jeżeli spojrzy się na rozwój Internetu w tym wieku, istnieją realne przesłanki, że czekają nas dalsze, znaczące zmiany. Do tego dochodzi wzrost liczby ludności, zmiany społeczne, konieczność zapewniania efektywniejszego wykorzystania surowców, itd. - wszystko to będzie, wraz z rosnącymi możliwościami technicznymi, napędzało wspomniany rynek - powiedział w swoim wystąpieniu prezes firmy.

Omawiana tematyka jest bardzo interesująca również z punktu widzenia przemysłu. Nasza branża staje się coraz bardziej "cyfrowa", a ponad połowa tutejszych firm - według analiz przeprowadzonych przez Rockwella - zamierza w najbliższych dwóch latach skorzystać z chmury, czyli cloud computingu. Sektor produkcyjny generuje rocznie około 2 eksabajty danych, a więc więcej niż jakakolwiek inna branża, stąd też odpowiednie zarządzanie nimi, które pozwoli na podejmowanie decyzji strategicznych dla przedsiębiorstw, jest uznawane za kluczowe. Obecnie również ponad połowa pracowników w przemyśle korzysta z urządzeń przenośnych, w tym coraz więcej z własnych tabletów czy smartfonów.

Proces zmian już zachodzi. Dobrym przykładem są aplikacje M2M, takie jak zdalnej diagnostyki maszyn, monitorowania rozproszonych instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych czy smart meteringu (inteligentnego opomiarowania) w energetyce i dystrybucji mediów. Firmy coraz częściej integrują również systemy produkcyjne z informatyczną infrastrukturą firmową. Internet rzeczy będzie prawdziwą rewolucją - stwierdził prezes firmy. Przyniesie on znaczny wzrost dostępności danych, które generowały będą inteligentne urządzenia, czujniki, itd., a firmy zyskają nowe możliwości w zakresie integracji procesów produkcyjnych, logistycznych i zarządzania, zwiększając jednocześnie wydajność oraz efektywność produkcji. Ów ekosystem, który określany jest mianem Connected Enterprise, otworzy również przed dostawcami automatyki zupełnie nowe horyzonty. Ocenia się bowiem, że w kolejnej dekadzie ponad 27% wartości całego rynku związanego z IoT dotyczyło będzie produkcji i generalnie przemysłu. Z drugiej strony, aby stało się to możliwe, wymagane jest rozwiązanie wielu kwestii dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa sieciowego. Tworzy to potrzebę ogólnobranżowego partnerstwa firm dostarczających automatykę i rozwiązania teleinformatyczne - podsumowali w dyskusji przedstawiciele Rockwella i Cisco.

Paul Whitney

Commercial Program Manager

W ostatnim czasie znacznie rozszerzyliśmy ofertę produktów z zakresu midrange. Obejmuje ona przykładowo sterowniki wyposażone w funkcje napędowe, którymi są CompactLogix 5370 w wersjach L1, L2 i L3. Pozwalają one na kontrolę odpowiednio 2, 4 i 16 osi, przy czym kluczem jest zastosowanie identycznych układów obliczeniowych. Daje to w rezultacie taką samą wydajność i jednocześnie możliwość łatwego skalowania systemu w zakresie liczby we/wy oraz kontrolowanych osi napędowych. Średniej wielkości producenci OEM oraz klienci końcowi zainteresowani mogą być również naszymi nowymi układami we/wy oraz przekaźnikami bezpieczeństwa, które mogą być łatwo integrowane w sieciach EtherNet/IP. Funkcje bezpieczeństwa sieciowego mają również w standardzie serwonapędy Kinetix 5500, które przez sieć komunikacyjną wymieniają dane zwrotne z enkodera, co pozwala na tworzenie bardzo kompaktowych rozwiązań napędowych. Zwracam również uwagę na nowe przełączniki zarządzalne Stratix 5700 z funkcją NAT oraz możliwością zasilania podłączonych odbiorników przez Power-over-Ethernet.

WIĘCEJ!

O ostatnim z wymienionych zagadnień więcej informacji zaprezentujemy w jednym z najbliższych wydań magazynu APA, gdzie znajdzie się artykuł poświęcony tematyce IoT. Do tego czasu polecamy zajrzenie na stronę www.industrial-ip.org, która dotyczy właśnie tej tematyki, szczególnie w kontekście przemysłu. W tym miejscu zapowiadamy również publikację wywiadu z zarządem firmy, który nawiązywał będzie zarówno do jej działalności w Europie, jak też przedstawiał ważne zagadnienia związane z kierunkami rozwoju automatyki - m.in. zwiększaniem wydajności systemów produkcyjnych, oszczędnością energii i bezpieczeństwem.

Fotorelacja z targów Automaticon 2013

Zbigniew Piątek

Zobacz również