Automaticon 2013 - raport z targów

| Gospodarka Artykuły

Tegoroczny Automaticon z pewnością był inny niż zwykle, do czego przyczyniła się zaskakująco zimowa aura i związane z nią trudności komunikacyjne. Efektem była zauważalnie mniejsza liczba gości niż w latach poprzednich, choć poza tym cała reszta była taka jak zawsze. Targi, po 19 latach istnienia, ugruntowały swoją pozycję najważniejszej imprezy w naszej branży i traktowane są przez wiele tutejszych firm jako miejsce, gdzie warto być. Z drugiej strony, rozmawiając z ich uczestnikami regularnie usłyszeć można krytyczne komentarze i sugestie zmian, które przełożyłyby się na korzyści dla wystawców. W raporcie z imprezy przedstawiamy obydwa rodzaje opinii oraz nasze spostrzeżenia po czterech dniach spędzonych na Prądzyńskiego.

Automaticon 2013 - raport z targów
Play Automaticon 2013

Wideorelacja z targów Automaticon 2013

Automaticon stanowi interesujące miejsce zarówno dla przedstawicieli producentów maszyn, biur inżynierskich, jak też firm zajmujących się integracją systemów i służb utrzymania ruchu. Profil targów jest bardzo szeroki, szczególnie po oficjalnym włączeniu do niego elektroniki profesjonalnej, jednak ich cechą charakterystyczną jest to, że pokazuje się mniej gotowe produkty, a bardziej komponenty, systemy automatyki i różnorodną aparaturę.

Pod względem tematycznym obejmuje to zarówno zagadnienia związane ze sterowaniem, technikę napędową, komunikację, jak też robotykę, oprogramowanie oraz pomiary, natomiast aplikacyjnym - przemysł, maszyny, energetykę czy zastosowania infrastrukturalne i środowiskowe. Taka też była tegoroczna wystawa.

Odbywała się ona ponownie w trzech halach targowych (i holu), a swoje produkty i usługi zaprezentowało 315 wystawców. Jeżeli chodzi o termin, to po raz kolejny "udało się" trafić w te same dni, podczas których w Czechach miały miejsce targi Amper.

Po pierwsze: sterowanie, wizualizacja, zasilanie i komunikacja

Z pewnością najwięcej osób przyciągały stoiska, gdzie prezentowane były maszyny w ruchu - w szczególności te należące do dostawców robotów. Aczkolwiek również produkty na pierwszy rzut oka mniej rzucające się w oczy były równie ciekawe, a w wielu firmach warto było spędzić więcej czasu.

Przykładowo Siemens zaprezentował nową generację sterowników Simatic S7-1500 oraz całościowe podejście do projektowania z wykorzystaniem środowiska z TIA Portal. Z kolei na stoisku firmy Rockwell Automation oglądać można było zarówno sterowniki, jak też ofertę napędów, urządzeń komunikacyjnych oraz bezpieczeństwa.

Panele operatorskie prezentowane na stoisku firmy

Paweł Łoś

B&R Automatyka Przemysłowa

  • Co zmienia się na targach? Czym jest dla Was Automaticon i co zaprezentowaliście w tym roku?

Nasze stoisko zapewniało odwiedzającym możliwość dosyć kompleksowego zapoznania się z naszą ofertą. Tak było w szczególności w przypadku paneli operatorskich, w tym z funkcjonalnością multi-touch. Zaprezentowaliśmy również komputer przemysłowy APC910, moduły do diagnostyki maszyn oraz robota wykorzystującego serwosilniki ze zintegrowanymi napędami komunikującymi się w sieci Ethernet Powerlink. Ważnym dla nas wydarzeniem była też możliwość przedstawienia polskim klientom nowej wersji oprogramowania Automation Studio.

Jeżeli chodzi o sam Automaticon, to nie obserwujemy tutaj raczej większych zmian organizacyjnych, takich jak choćby rejestracja odwiedzających. Natomiast dzięki temu, że mamy zachowaną stałą liczbę raportów targowych i stale interesujące kontakty z klientami, niezmiennie stawiamy na uczestnictwo w tej wystawie. Wprawdzie liczyliśmy, że powstanie konkurencyjna do niej impreza targowa, ale zarówno i Poznań, i Kielce przegrały z tradycjami oraz przyzwyczajeniami tutejszych gości. Dopełnieniem naszej działalności marketingowej są seminaria i inne działania prowadzone bezpośrednio z klientami, jednak o Automaticonie nie można zapomnieć i będziemy na nim również w przyszłości.

Podobnie było w przypadku Mitsubishi Electric, gdzie pojawiły się też roboty, a sama firma skupiła się na przedstawieniu rozwiązań dla kluczowych dla niej rynków wertykalnych. Sabur również demonstrował kompletne systemy dla różnych odbiorców - przemysłu, infrastruktury i ciepłownictwa (warto przy tym wskazać na ofertę prezentowanych paneli firmy ESA), natomiast B&R zapewnił odwiedzającym stoisko firmy gościom kompleksowy przegląd swojej oferty.

Comau Robotics to jedna z kilku firm prezentujących na targach duże roboty przemysłowe

Dużo nowości prezentowanych było na stoiskach firm Omron Electronics oraz Beckhoff - rozmowy z ich przedstawicielami opublikujemy niebawem w magazynie APA. Przed wejście do Centrum Expo XXI tradycyjnie stał autobus firmy Eaton Electric, który, pomimo trudnych warunków pogodowych, był również chętnie odwiedzany przez gości targowych. Zaprezentowane zostały w nim urządzenia i osprzęt z zakresu sterowania, aparatury niskonapięciowej i wizualizacji, w szczególności w wersjach z "zieloną taśmą", czyli interfejsem SmartWire-DT.

Zakres związany z komputerami przemysłowymi i wizualizacją rozszerzały firmy takie jak Elmark Automatyka, która promowała m.in. oprogramowanie firmy Iconics i odporne środowiskowo tablety firmy Getac, a także CSI i Pro-Face. Tradycyjnie silną grupą wystawców były firmy oferujące osprzęt elektroinstalacyjny, aparaturę łączeniową niskiego napięcia i podobne produkty. Stanowią one, tak jak wymienieni powyżej producenci automatyki, trzon targów, a ich stoiska należą do największych na warszawskiej imprezie.

Aplikacja bazująca na systemie Easy Handling przedstawiona na targach

Magdalena Chmielewska

Bosch Rexroth

  • Jaki był tegoroczny Automaticon?

W mojej ocenie targi były udane. Przychodzili do nas goście mający konkretne zapytania, szukający rozwiązań, które mogliby wykorzystać w swoich maszynach. Odwiedzali nas też klienci już realizujący z nami projekty. Byli to zarówno przedstawiciele producentów maszyn, użytkownicy końcowi, jak też integratorzy i osoby z utrzymania ruchu. Targi są jedną z niewielu możliwości kontaktu bezpośredniego i zarówno my, jak też współpracujące z nami firmy z niej korzystają.

Firmami takimi są m.in. oddziały producentów zagranicznych (Phoenix Contact, Weidmüller WAGO-ELWAG, Wieland Electric, Murrelektronik) oraz polscy dystrybutorzy - Eltron, Astat, Semicon, Dacpol i producenci - przykładowo Relpol. Profil wielu z wymienionych firm obejmuje zarówno produkty związane z zasilaniem, jak też transmisją sygnałów i sieciami komunikacyjnymi.

Conrad Electronic na dobre zagościł na targach – firma promuje ofertę dla przemysłu, w tym przenośne urządzenia pomiarowe

W tym zakresie warto też wskazać na niemieckiego HARTING-a, a ponadto obecnych na targach dystrybutorów i producentów urządzeń do komunikacji bezprzewodowej - np. firmę Inventia. Oferta powyższych dostawców uzupełniona była tematycznie przez producentów kabli i osprzętu do nich (Lapp Kabel, Helukabel, igus) oraz szaf i obudów (Pentair Schroff, ZPAS, Ensto).

Cześć wystawców, tacy jak Simex, Pokój oraz Lumel, oferowało aparaturę tablicową, wskaźniki i regulatory. Na Prądzyńskiego obecni też byli dostawcy komponentów bezpieczeństwa (m.in. Schmersal, .steute oraz Pilz), firmy oferujące urządzenia sygnalizacyjne (Ins-Tom, W2, Dacpol) oraz dostawcy i przedsiębiorstwa wdrażające systemy wizyjne (np. CRI Jolanta, Eltron).