Polska nie wypada najlepiej w rankingu atrakcyjności inwestycji w OZE

| Gospodarka Artykuły

W Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej za 2013 rok, opracowanym przez firmę doradczą EY, Polska znalazła się na 26 miejscu wśród 40 ocenianych państw. To spadek o jedną pozycję. Najatrakcyjniejszym rynkiem dla rozwoju OZE są Stany Zjednoczone - 74,4 punktu na 100 możliwych. Miejsce drugie przypadło Chinom - 73,1, a trzecie zajęły Niemcy - 66,8 punktu. W 2013 r. ogólna wartość inwestycji w OZE na świecie wyniosła 210 mld dolarów, co oznacza spadek o 11% w porównaniu z rokiem 2012.

Polska nie wypada najlepiej w rankingu atrakcyjności inwestycji w OZE

Kolejne miejsca w czołówce zajęły Japonia - 64,1 i Wielka Brytania - 62,8 punktu. Jak podaje raport EY, w 2013 roku w Europie było o 44% mniej nowych inwestycji w OZE w porównaniu do roku 2012. Ich wartość spadła z 84 do 47 mld dolarów.

Jeżeli chodzi o Polskę, to pozytywnie oceniane są czynniki makroekonomiczne, w tym stabilność gospodarcza. Negatywny wpływ na ocenę ma duże ryzyko regulacyjne i planowane zmiany w zakresie wsparcia energii słonecznej w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Na przydział punktów w Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej firmy EY wpływ mają regulacje w sektorze energii, poziom rozwoju sieci i jej dostosowanie do energetyki odnawialnej, dostępność kapitału oraz ulg i dotacji, perspektywy rozwoju rynku, istniejąca infrastruktura oparta o OZE, jakość zasobów naturalnych oraz skala realizowanych projektów inwestycyjnych.

źródło: WNP

Zobacz również