ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej może już produkować 120-metrowe szyny

Uruchomiona w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej instalacja do produkcji długiej szyny, to inwestycja ważna i strategiczna dla branży kolejowej i automatyki przemysłowej. Rozwiązania umożliwiające produkcję 120-metrowych szyn oraz zaawansowana technologia systemu sterowania i wizualizacji kosztowały ponad 140 mln zł.

Posłuchaj
00:00

Dzięki nowej instalacji możliwa będzie produkcja szyn czterokrotnie dłuższych niż dotychczas. Pozwoli to na modernizację polskiej infrastruktury kolejowej i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa transportu.

- To bardzo ważny dla nas projekt, dzięki któremu dąbrowska huta staje się trzecim na świecie zakładem, mogącym produkować długie, 120-metrowe szyny. Wdrożone w ramach instalacji technologie z zakresu automatyki przemysłowej pozwolą na osiągnięcie najefektywniejszych parametrów produkcji, co ma kluczowe znaczenie dla inwestycji - mówił Piotr Nabielski, dyrektor walcowni dużej w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

Długa szyna - gorące pasmo na szynotoku - fot. A. Pejcha

Długa szyna - gotowe i oznakowane szyny - fot. A. Pejcha

W walcowni uruchomiono systemy sterowania GE Intelligent Platforms RX3i z podłączonymi układami VersaMax I/O oraz systemy wizualizacji Wonderware InTouch. Koordynacja procesu instalacji i uruchomienia systemu sterowania, wizualizacji oraz układu CCTV należała do firmy Astor.

- To największy projekt zrealizowany przez naszą firmę w jej 27-letniej historii. Niósł ze sobą sporo wyzwań związanych m.in. z wielością urządzeń rozmieszczonych na dużym obszarze i koniecznością prowadzenia prac równolegle z ekipami montującymi urządzenia. Pracownicy Astor obecni byli w walcowni przez cały czas trwania inwestycji. Asystowali także po zakończeniu prac rozruchowych, gdy trwała normalna produkcja, prowadząc nadzór nad zainstalowanymi urządzeniami i wspomagając operatorów linii w zapoznaniu się z nowymi układami i sposobem ich obsługi - wyjaśniał Stefan Życzkowski, prezes firmy Astor.

źródło: Astor

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Zmodernizowano elektrociepłownię w hucie ArcelorMittal
ABB zapewni oszczędności w hucie
Firmy Tauron i ArcelorMittal utworzyły spółkę joint venture
Astor w gronie Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce
ASTOR dostarczył już w Polsce 10 tys. licencji Wonderware
Astor modernizuje maszyny w Rörets Polska

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów