ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej może już produkować 120-metrowe szyny

| Gospodarka Artykuły

Uruchomiona w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej instalacja do produkcji długiej szyny, to inwestycja ważna i strategiczna dla branży kolejowej i automatyki przemysłowej. Rozwiązania umożliwiające produkcję 120-metrowych szyn oraz zaawansowana technologia systemu sterowania i wizualizacji kosztowały ponad 140 mln zł.

ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej może już produkować 120-metrowe szyny

Dzięki nowej instalacji możliwa będzie produkcja szyn czterokrotnie dłuższych niż dotychczas. Pozwoli to na modernizację polskiej infrastruktury kolejowej i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa transportu.

- To bardzo ważny dla nas projekt, dzięki któremu dąbrowska huta staje się trzecim na świecie zakładem, mogącym produkować długie, 120-metrowe szyny. Wdrożone w ramach instalacji technologie z zakresu automatyki przemysłowej pozwolą na osiągnięcie najefektywniejszych parametrów produkcji, co ma kluczowe znaczenie dla inwestycji - mówił Piotr Nabielski, dyrektor walcowni dużej w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

Długa szyna - gorące pasmo na szynotoku - fot. A. Pejcha

Długa szyna - gotowe i oznakowane szyny - fot. A. Pejcha

W walcowni uruchomiono systemy sterowania GE Intelligent Platforms RX3i z podłączonymi układami VersaMax I/O oraz systemy wizualizacji Wonderware InTouch. Koordynacja procesu instalacji i uruchomienia systemu sterowania, wizualizacji oraz układu CCTV należała do firmy Astor.

- To największy projekt zrealizowany przez naszą firmę w jej 27-letniej historii. Niósł ze sobą sporo wyzwań związanych m.in. z wielością urządzeń rozmieszczonych na dużym obszarze i koniecznością prowadzenia prac równolegle z ekipami montującymi urządzenia. Pracownicy Astor obecni byli w walcowni przez cały czas trwania inwestycji. Asystowali także po zakończeniu prac rozruchowych, gdy trwała normalna produkcja, prowadząc nadzór nad zainstalowanymi urządzeniami i wspomagając operatorów linii w zapoznaniu się z nowymi układami i sposobem ich obsługi - wyjaśniał Stefan Życzkowski, prezes firmy Astor.

źródło: Astor