ABB dostarczy Kanadzie system HVDC za 400 mln dolarów
| Gospodarka ArtykułyW ramach projektu energetycznego firmy NSP Maritime Link w Kanadzie ABB otrzymała zamówienie o wartości 400 mln dolarów. Dostarczy rozwiązanie w zakresie stałoprądowego systemu przesyłowego wysokiego napięcia - HVDC. Projekt zakłada budowę systemu o mocy 500 MW, który umożliwi przesył energii z odnawialnych źródeł zlokalizowanych w Nowej Fundlandii i na półwyspie Labrador do północnoamerykańskiej sieci energetycznej w Nowej Szkocji. Realizacja projektu planowana jest na rok 2017.
Maritime Link wdroży technologię konwersji źródła napięcia (VSC) w systemie HVDC Light firmy ABB przy jednoczesnym wprowadzeniu pełnej konfiguracji dwubiegunowej konwersji VSC w celu dalszego zwiększenia dostępności systemu. Poza dwiema stacjami przetworników do połączeń HVDC o napięciu ±200 kV projekt zakłada budowę dwóch rozdzielni prądu przemiennego (AC) o napięciu 230 kV w Nowej Fundlandii, jednej rozdzielni AC o napięciu 345 kV w Nowej Szkocji i dwóch stacji przejściowych dla przewodów energetycznych.
HVDC Light firmy ABB jest systemem najczęściej wykorzystywanym do wdrażania technologii VSC. Firma ABB zrealizowała 13 z 14 zamówień dotyczących budowy połączeń VSC na świecie. System HVDC Light jest najczęściej wybierany przy budowie podziemnych i podwodnych linii energetycznych dalekiego zasięgu.
- System HVDC jest nowatorskim rozwiązaniem ABB, globalnego lidera wśród dostawców tej kluczowej technologii przesyłowej, którą coraz częściej wdraża się w szerokim zakresie zastosowań. Nasze innowacyjne rozwiązanie w ramach tego projektu pomoże w integracji źródeł czystej, odnawialnej energii, usprawni wydajność przesyłu energii elektrycznej, zwiększy stabilność sieci elektrycznej i umożliwi dzielenie się energią - powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer.
60 lat temu ABB jako pierwsza wprowadziła technologię HVDC. Do dzisiaj zrealizowała około 90 projektów obejmujących rozwiązanie HVDC o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 95 tys. MW, co stanowi niemal połowę tej mocy na świecie.
źródło: ABB