ABB zbuduje za 640 mln dolarów jedną z najdłuższych linii energetycznych na świecie

| Gospodarka Artykuły

Firma ABB zawarła kontrakt z indyjskim operatorem sieci elektroenergetycznej Power Grid Corporation of India Limited o wartości ponad 640 mln dolarów. ABB wybuduje dwukierunkową linię ultrawysokiego napięcia prądu stałego (UHVDC) o napięciu 800 kV, która połączy Raigarh w środkowych Indiach z Pugalur w południowym stanie Tamil Nadu. Połączenie energetyczne o długości 1830 km będzie miało zdolność przesyłową na poziomie 6000 MW, co odpowiada mocy 6 dużych elektrowni, i zapewni zasilanie 80 mln ludzi. Inwestycja ma być ukończona w 2019 r.

ABB zbuduje za 640 mln dolarów jedną z najdłuższych linii energetycznych na świecie

Łączna wartość przedsięwzięcia wyniesie ponad 840 mln dolarów, z czego 200 mln przypadnie na firmę BHEL (Bharat Heavy Electricals Limited), partnera w konsorcjum zawiązanym przez ABB.

- W ramach naszej strategii Next Level zobowiązujemy się do dostarczania najnowszych technologii, jak HVDC, z myślą o integracji odnawialnych źródeł energii oraz przesyłaniu energii w niezawodny i efektywny sposób, zapewniając niezbędny dostęp do energii elektrycznej i realnie odmieniając życie ludzi. Do realizacji tego prestiżowego projektu będziemy wykorzystywać naszą rozbudowaną bazę produkcyjną i inżynieryjną w Indiach oraz potencjał, jaki wynika ze sprawdzonej współpracy z naszym konsorcjalnym partnerem BHEL - mówił Claudio Facchin, prezes Dywizji PG.

Firma ABB wprowadziła technologię HVDC już w 1989 r. w ramach projektu Vindhyachal. Linia Raigarh-Pugalur jest szóstym tego typu projektem ABB w Indiach oraz drugą instalacją UHVDC, po wieloterminalowym połączeniu North-East Agra, które zostało już częściowo zasilone i jest w końcowej fazie realizacji. Nowy projekt, realizowany w formule "pod klucz", obejmuje prace projektowe, konstrukcyjne, dostawę, montaż i rozruch.

źródło: ABB

Zobacz również