System z Aleksandrowa Łódzkiego oszczędzi 30% energii zużywanej przez metro

| Gospodarka Artykuły

W metrze w Stambule działa produkowany przez ABB w Aleksandrowie Łódzkim przytorowy system odzyskiwania energii z hamujących pociągów - Enviline ERS. Dzięki niemu operator oszczędza dziennie znaczne ilości energii. System zainstalowano na rozbudowywanej linii metra M2, z której korzysta około 450 tys. pasażerów dziennie. Pozyskana w ten sposób moc może zasilać wentylatory, klimatyzację lub oświetlenie metra, a całkowita ilość zużywanej przez linię energii może być zredukowana nawet o 30%.

System z Aleksandrowa Łódzkiego oszczędzi 30% energii zużywanej przez metro

System Enviline ERS został opracowany przez naukowców z Korporacyjnego Centrum Badawczego (CRC) ABB w Krakowie przy wparciu inżynierów z Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie ABB posiada centrum produkcyjno-kompetencyjne. Obecnie jest gotowym, seryjnym produktem, jednak może być też zamawiany według indywidualnych wytycznych klienta. Za jego sprzedaż, produkcję, dostawy i uruchomienia na całym świecie odpowiada jednostka w Aleksandrowie Łódzkim.

W Stambule mieszka blisko 15 mln ludzi, czyli niemal jedna piąta populacji Turcji. Miasto ma jedną z największych sieci transportu szynowego w Europie, która w 2019 roku ma osiągnąć 489 km, a w 2023 - dwa razy więcej.

źródło: ABB

Zobacz również