ABB uruchamia kablowy system przesyłowy na napięcie 525 kV

Firma ABB skonstruowała i przetestowała wytłaczany kabel HVDC na prąd stały o napięciu 525 kV, który poprawia wydajność i zwiększa opłacalność instalacji z zakresu energetyki odnawialnej. Napięcie 525 kV to nowy rekord świata dla wytłaczanych kabli HVDC. Pozwala zwiększyć zasięg linii oraz umożliwia poprawę integracji odległych źródeł odnawialnych i połączeń międzysieciowych. Kable na napięcie 525 kV można układać w liniach podmorskich i podziemnych.

Posłuchaj
00:00

Nowy kabel umożliwia podniesienie napięcia o 64% ponad 320 kV, czyli najwyższe obecnie napięcie stosowane przy technologii HVDC. Rozwiązanie to ponad dwukrotnie powiększy przepustowość linii - z 1000 MW do około 2600 MW. Ponadto rozszerzy zasięg linii kablowej z niecałego 1000 do 1500 km, przy zachowaniu strat przesyłowych poniżej 5%.

Kablowy system przesyłowy HVDC na napięcie 525 kVUmożliwiając przesył wyższych mocy na większe odległości z mniejszymi stratami, technologia kabli 525 kV oferuje rozwiązania dla krajów i przedsiębiorstw energetycznych poszukujących narzędzi, które umożliwiłyby ich systemom przesyłowym przyjmowanie większej ilości energii z odległych elektrowni słonecznych i wiatrowych. Przykładowo, pojedynczą parą kabli HVDC 525 kV można przesyłać z morskich farm wiatrowych tyle energii, ile potrzeba do zasilania dwóch milionów gospodarstw domowych.

- Ten istotny przełom technologiczny zasadniczo zmieni wykonalność inwestycji w zakresie energetyki odnawialnej i odgrywa kluczową rolę w stosowaniu podziemnych i podmorskich kabli wysokiego napięcia do integrowania bardzo odległych odnawialnych źródeł energii - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes grupy ABB.

źródło: ABB

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Wchodzi SOLIDWORKS CPQ - rozwiązanie biznesowe oparte na AI, zapewniające szybką i dokładną konfigurację produktów, wycenę i ofertowanie
Przemysł 4.0
Rockwell Automation zaprezentuje Emulate3D Factory Test na targach Hannover Messe 2025
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Powiązane treści
ABB zbuduje za 640 mln dolarów jedną z najdłuższych linii energetycznych na świecie
ABB uruchamia 800-megawatowe podmorskie połączenie DolWin1
Sieci przesyłowych WN stale przybywa
W Indiach ABB uruchomiła wyłącznik na napięcie 1200 kV
ABB połączy park solarny z siecią energetyczną Dubaju
ABB w UNEP
ABB strategicznym partnerem kopalni miedzi Sierra Gorda
ABB oferuje systemy przesyłu mocy w technologii UHVDC 1100 kV
ABB przyłączy do sieci elektrownię pływową powstającą w cieśninie Pentland Firth
ABB sprzedaje firmie Nordic Capital oddział usług utrzymania ruchu
ABB i Volvo będą wspólnie rozwijać technologię szybkiego ładowania
ABB dostarczy Kanadzie system HVDC za 400 mln dolarów
ABB dostarczy PSE dławiki kompensacyjne dużej mocy
Do 2020 roku powstanie ponad 100 linii HVDC
Firma ABB wykonała podmorskie połączenie HVDC Light o największej na świecie mocy przesyłowej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów