Energa i Intel partnerami w rozwoju inteligentnych rozwiązań w energetyce

Grupa Energa oraz firma Intel podpisały list intencyjny, w którym deklarują chęć współpracy w zakresie nowatorskich projektów rozwojowych dla sektora energetycznego w Polsce. Dokument dotyczy działań na rzecz poprawy jakości infrastruktury i zwiększania satysfakcji klientów. Porozumienie obejmuje współpracę i realizację projektów w zakresie Internetu rzeczy i wymiany informacji między urządzeniami za pośrednictwem sieci.

Posłuchaj
00:00

W ramach wspólnych prac firmy dążyć będą do zapewnienia klientom innowacyjnych usług i narzędzi umożliwiających optymalizację i świadome wykorzystywanie energii. Ich celem jest także zapewnienie dostawcom energii narzędzi do efektywnego monitorowania i zarządzania zużyciem przez masowych odbiorców.

Poza tym partnerstwo ma zapewnić dystrybutorom narzędzia i rozwiązania technologiczne, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii. Wdrożone mają być rozwiązania bazujące na Internecie rzeczy i współpracy urządzeń za pośrednictwem sieci, obejmujące zarządzanie popytem na energię, systemy wirtualnych elektrowni oraz systemy zarządzania dystrybucją energii ze źródeł odnawialnych.

- Podejmując współpracę z Grupą Energa czynimy kolejny krok w kierunku wdrażania w życie Internetu rzeczy, m.in. poprzez budowę inteligentnych sieci energetycznych. Dzięki rozbudowie sieci inteligentnych systemów pomiarowych (tzw. smart metering) oraz wspierających je systemów analitycznych, możliwe będzie lepsze dostosowanie podaży energii do popytu, a tym samym poprawa efektywności energetycznej, zarówno w skali mikro, jak i makro - mówił Tomasz Klekowski, Intel EMEA Business GTM Director.

- Energa jest w Polsce pionierem w zakresie wdrażania inteligentnych rozwiązań w dystrybucji energii elektrycznej - to przynosi korzyści naszym klientom, a nam zapewnia stały wzrost efektywności biznesowej. Mamy ambicję być najnowocześniejszym dystrybutorem energii w Polsce - współpraca z globalnym dostawcą najnowocześniejszych rozwiązań, czyli firmą Intel, gwarantuje nam dostęp do unikalnej wiedzy i technologii - powiedział Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA.

Energa będzie się angażować w prace badawczo-rozwojowe z obszaru zarządzania energią, wzrostu efektywności w wykorzystaniu energii oraz stałej poprawy jakości sieci. Intel zapewni wsparcie oraz unikalny know-how dotyczący systemów funkcjonujących w środowisku Internetu rzeczy dla sektora energetycznego. Będzie także pośredniczyć w kontaktach ze swoimi partnerami.

źródło: Energa

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Farma fotowoltaiczna Proszówek
Roboty
Volonaut Airbike – polski latający motocykl przyszłości rodem z „Gwiezdnych Wojen”
Aktualności
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
PLC, HMI, Oprogramowanie
Oprogramowanie GenAI Studio wzmocni rozwój dużych modeli językowych - LLM
Aktualności
Rozwój oświetlenia samolotów
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Powiązane treści
Energa buduje inteligentne przejścia
Energa Operator i Akademia Morska w Gdyni będą razem rozwijać sieci inteligentne
Energa Living Lab
Tauron i Energa w Respect Index
Grupa Energa zainwestuje w start-upy
Boom na inteligentne liczniki w Europie i Azji
Energa-Operator pozyskała 800 mln zł na inwestycje w sieci dystrybucyjne
Energa inwestuje w sieci energetyczne i odnawialne źródła energii

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów