Rozwój inteligentnych sieci energetycznych korzystny dla polskiej gospodarki

| Gospodarka Artykuły

Jak przekonują organizatorzy kampanii "ISE - dla domu, środowiska i gospodarki", wdrażanie Smart Grids i technologii inteligentnego opomiarowania oznacza duże zmiany w całym systemie elektroenergetycznym oraz korzyści dla polskiej gospodarki. Dzięki temu wiele procesów może odbywać się w sposób automatyczny. Wdrażana technologia ułatwia też lokalizowanie awarii i usprawnia zarządzenie systemem elektroenergetycznym. W ramach rozbudowy ISE Polska zobowiązała się do wyposażenia do 2020 r. co najmniej 80% konsumentów energii w liczniki zdalnego odczytu.

Rozwój inteligentnych sieci energetycznych korzystny dla polskiej gospodarki

Liczniki dające możliwość śledzenia zużycia prądu i otrzymywania rachunków za rzeczywiste, a nie prognozowane zużycie, to tylko jeden z elementów sieci inteligentnej. Aktualnie są one jednak jednym z efektywniejszych sposobów unowocześnienia polskiego systemu elektroenergetycznego. Nowoczesne technologie teleinformatyczne, które wraz z licznikami zdalnego odczytu tworzą sieć inteligentną, oferują możliwości, które nie są dostępne w sieci tradycyjnej.

Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) może lepiej monitorować proces bilansowania energii na danym obszarze. To z kolei daje możliwość efektywniejszych inwestycji w sieci dystrybucyjne. Pozwala również wyrównać zapotrzebowanie na energię w ciągu doby. Ponadto instytucje i urzędy związane z gospodarką zyskają dokładne informacje na temat ciągłości dostaw energii, bezpieczeństwa energetycznego, udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji, a nawet kosztów nielegalnego poboru energii.

Wdrożenie ISE podnosi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej poprzez umożliwienie podłączania do systemu małych jednostek wytwórczych, np. małych farm wiatrowych czy zestawów fotowoltaicznych.

źródło WNP

Zobacz również