Inwestycje w inteligentne miasta szansą dla polskiej branży ICT

| Gospodarka Artykuły

Według najnowszej analizy firmy doradczej Frost & Sullivan pt. "Rola ICT w budowaniu inteligentnych miast - infrastruktura" największe możliwości rozwoju będą mieli dostawcy inteligentnych systemów transportowych oraz firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań dla inteligentnej energetyki. W Polsce projekty związane z rozwojem inteligentnych miast nadal są w początkowej fazie rozwoju, jednak zauważa się rosnące zainteresowanie władz takimi rozwiązaniami. Dla przedstawicieli sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych (Information and Communication Technologies) oznacza to bardzo atrakcyjne perspektywy.

Inwestycje w inteligentne miasta szansą dla polskiej branży ICT

Na całym świecie władze miejskie inwestują w technologie przesyłania, zarządzania i analizowania danych oraz wspierają tworzenie innowacyjnych usług dla mieszkańców. Również w Polsce zrównoważony i wydajny transport publiczny jest jednym z kluczowych wydatków związanych z ideą smart cities. Projekty tego typu powadzone są np. w Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu czy Trójmieście. Z kolei planowany przez GDDKiA inteligentny system transportowy obejmujący wszystkie autostrady i większość dróg ekspresowych ma być uruchomiony do 2020 r.

- Inteligentne systemy transportowe skupiają na sobie uwagę władz miejskich na całym świecie, stwarzając tym samym nowe możliwości dla dostawców rozwiązań teleinformatycznych. Dostawcy rozwiązań teleinformatycznych powinni koncentrować się głównie na dużych, europejskich miastach, w których ogłaszanych jest wiele przetargów na inteligentne systemy transportowe - mówi Ewa Tajer, analityk sektora ICT warszawskiego biura Frost & Sullivan.

Z kolei inwestycje w inteligentne sieci na terenie miast są w Polsce rozpatrywane głównie pod kątem redukcji zużycia energii. Szansą dla dostawców ICT w tym sektorze mogą być inwestycje w inteligentne oświetlenie LED. Testy instalacji oświetlenia LED są obecnie prowadzone w Kaliszu i Poznaniu.

Rynek inteligentnej energetyki znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Spółki energetyczne koncentrują się obecnie na kosztach i ryzyku technologicznym, co hamuje rozwój inteligentnych sieci. W perspektywie długoterminowej wartość tego rynku powinna jednak znacząco wzrastać. W 2020 r. wartość globalnego rynku inteligentnej energetyki przewyższy o 15-20% wartość rynku inteligentnych rozwiązań w transporcie.

źródło: Frost & Sullivan

Zobacz również