Inteligentne miasta - od koncepcji do wdrożeń

| Gospodarka Artykuły

Smart Cities to koncepcja, o której na świecie i w Polsce zaczęto mówić już kilka lat temu, aczkolwiek dopiero dzisiaj zyskuje ona wymierną postać. Dowodem są dwa wdrożenia w Katowicach odzwierciedlające ideę Smart Cities, które zostały zaprezentowane na niedawnej konferencji poświęconej inteligentnym miastom. Wraz z partnerami zorganizowała ją firma Schneider Electric.

Inteligentne miasta - od koncepcji do wdrożeń

Według danych z raportu "Miasto Przyszłości" opracowanego przez ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE, przedstawiciele jedynie 14% polskich miast deklarują, że do tej pory wprowadziły one na dużą skalę rozwiązania typu smart. Inwestycje w inteligentne systemy budynkowe stanowiły zaledwie 17% wdrożeń, zaś w inteligentne systemy zarządzania energią - jedynie kilka. Tymczasem ocenia się, że budynki przyczyniają się globalnie do zużycia około 40% energii, zaś w niedalekiej przyszłości wartość ta wzrośnie nawet o połowę. Z tego względu konieczne są inwestycje systemy pozwalające na efektywne wykorzystanie energii i jednoczesne zapewnianie wygody korzystania z obiektów przez ich użytkowników.

Podczas konferencji przedstawiciele firmy przedstawili zrealizowane projekty, które urzeczywistniają wizję inteligentnych miast. Takimi są obiekty w Katowicach - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (fot. 1a, 1b) oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe (fot. 2). Budynek orkiestry ma ponad 100 pomieszczeń, salę koncertową na 1800 widzów, drugą salę na 300 osób i studio nagraniowe. Jest to unikalny na skalę Europy obiekt o najwyższych standardach akustycznych. Ich osiągnięcie wymagało wdrożenia nietypowych systemów sterowania i regulacji - m.in. w zakresie przepływu powietrza.

Budynek orkiestry - fot. 1a Budynek orkiestry - fot. 1b Budynek centrum kongresowego - fot. 2

Obiektem zarządza system BMS, który pozwala na precyzyjne utrzymanie warunków środowiskowych oraz monitoruje zużycie mediów. Podstawowym narzędziem obsługi technicznej w tym obiekcie jest rozwiązanie SmartStruxture Solution. Analogiczne rozwiązania zastosowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie dodatkowo system BMS zarządza również kontrolą dostępu do budynku.

Warto dodać, że Cisco i Schneider Electric wraz z firmami partnerskimi powołały do życia inicjatywę "Polskie Miasto Przyszłości". Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, edukacja oraz kontakty z mieszkańcami.