Co warto wiedzieć, by wdrożenie systemu automatyki budynkowej zakończyć sukcesem?

| Gospodarka Artykuły

Normy związane z ochroną środowiska (np. ograniczające emisję CO2 i zużycie energii) oraz rosnące wymagania użytkowników obiektów wymuszają stosowanie coraz bardziej zaawansowanych, a jednocześnie coraz prostszych w utrzymaniu, systemów automatyki dla budynków. Automatyka budynkowa to rozwiązania, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowników oraz minimalizują zużycie mediów. Ponieważ większość całkowitych kosztów instalacji i utrzymania systemów budynkowych (np. działania klimatyzacji) związana jest z ich użytkowaniem - w szczególności z kosztami zużywanej energii - inwestowanie w automatykę i układy sterowania jest również głęboko uzasadnione ekonomicznie.

Co warto wiedzieć, by wdrożenie systemu automatyki budynkowej zakończyć sukcesem?

Zrozumieć oczekiwania inwestora

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że najważniejsze jest gruntowne przygotowanie do wdrożenia i decyzje, które należy podjąć jeszcze przed jego rozpoczęciem. Firma integratorska czy projektowa powinna doskonale poznać założenia projektowe, oczekiwania użytkownika wobec systemu automatyki, efekty jakie wdrażany system ma przynieść, a także rozumieć specyfikę branży użytkownika, jego potrzeby i motywacje. Rolą użytkownika jest z kolei precyzyjne określenie założeń projektowych. Ważne jest także, by wymagania użytkownika były nie były oderwane od założeń budżetowych, a budżet stabilny. Warto również, o ile jest to możliwe, wziąć pod uwagę inne kryteria oceny oferty niż jej cena. Wybór najniższej ceny może oznaczać, że użytkownik w efekcie otrzyma instalację kosztowną w eksploatacji.

Właściwy wybór integratora

Warto także poświęcić czas na rozważny wybór firmy integratorskiej, by znaleźć przedsiębiorstwo ze znajomością rynku i doświadczeniem w branży. Taka firma ma praktyczną orientację w przepisach, normach środowiskowych i wymaganiach prawnych, z którymi system automatyki powinien być zgodny. Automatyka budynkowa to branża, w której znajomość technologii i procesów pomoże również we wcześniejszej identyfikacji potencjalnych zagrożeń i trudności, a następnie i ich eliminacji, tak podczas samego wdrożenia, jak i później  - po oddaniu systemu do eksploatacji.

Automatyka budynkowa - wybór technologii

Automatyka budynkowa SABUR SAIA - Centrum Westside, SzwajcariaDochodzimy wreszcie do wyboru rozwiązań technologicznych. Na rynku znajduje się ogromny wybór systemów i urządzeń automatyki różnych producentów. Warto rozważyć różne oferty i konfiguracje, poświęcić czas, by dobrać rozwiązanie spełniające wymagania projektowe i przeznaczone do realizacji konkretnych celów. Jeśli system automatyki budynkowej ma być częścią większej całości, to należy znaleźć rozwiązanie, którego otwartość komunikacyjna gwarantuje kompatybilność z pozostałymi podsystemami, a także umożliwia włączenie w system zarządzania przedsiębiorstwem.

Istotne jest także, by wziąć pod uwagę koszty utrzymania systemu w trakcie całego cyklu życia instalacji - ile będą kosztować aktualizacje technologii, czy możliwa jest swobodna rozbudowa i komunikacja z produktami firm trzecich, jak wygląda serwis, czy do przeprowadzania czynności serwisowych konieczne są przestoje w pracy instalacji i in. Nie można pominąć również gwarancji ciągłości rozwoju technologicznego wybranych rozwiązań, trzeba sprawdzić jak wygląda cykl życia urządzeń oraz jak długo producent gwarantuje ich produkcję i wsparcie.

źródło: Sabur