Aveva pogrąża się po wycofaniu planu przejęcia przez Schneidera

| Gospodarka Artykuły

W lipcu bieżącego roku ogłoszono zamiar odwrotnego przejęcia dewelopera oprogramowania przemysłowego Aveva przez firmę Schneider Electric. Efektem transakcji miało być połączenie jednostek informatycznych i stworzenie globalnego lidera rynku takiego oprogramowania. By przejąć kontrolę, Schneider miał zainwestować 550 mln funtów, czyli 855 mln dolarów. W wyniku niemożliwości uzyskania porozumienia strony - za obopólną zgodą - zakończyły negocjacje. Po ogłoszeniu decyzji wartość akcji Avevy spadła o ponad 37% w ciągu jednego dnia, co jest największym spadkiem od 1998 r.

Aveva pogrąża się po wycofaniu planu przejęcia przez Schneidera

CEO Avevy Richard Longdon wyjaśniał, że w trakcie procesu due diligence natrafiono na poważne wyzwania integracyjne, których - jak uznano - nie można przezwyciężyć bez znacznego dodatkowego ryzyka i kosztów. To niekorzystnie wpływało na bardzo złożoną strukturę planowanej transakcji. W rezultacie ustalono, że przewidywane podniesienie wartości akcji jest mało prawdopodobne, by połączenie można było realizować w rozważanym wcześniej zakresie. Aveva ma kontynuować poszukiwania partnerów.

Firmy Aveva i Schneider miały utworzyć spółkę ułatwiającą projektowanie i prowadzenie projektów w szerokim zakresie, od elektrowni jądrowych do silników wysokoprężnych. Oprogramowanie Avevy używane jest w ponad 3 tys. dużych globalnych przedsięwzięć inżynieryjnych, zaczynając od zarządzania danymi w elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech, po trójwymiarowe modelowanie nowych silników Diesla dla niemieckiego producenta samochodów ciężarowych - firmy MAN. Od czasu lipcowego porozumienia cena ropy spadła o jedną trzecią, potencjalnie zmniejszając popyt na produkty obu spółek.

Równolegle do londyńskiego 37-procentowego spadku kursu akcji Aveva Group, o 0,7% wzrosła wartość akcji Schneidera na giełdzie w Paryżu.

źródło: Bloomberg, Drives & Controls