Schneider Electric o megatrendach rynkowych i możliwościach rozwoju Polski
| Gospodarka ArtykułyPolska i europejska gospodarka potrzebuje z jednej strony przyspieszenia, z drugiej strony musi sprostać bieżącym wyzwaniom społeczno-gospodarczym. Pomocne mogą być tu megatrendy, które przynoszą zmiany i pozwalają na rozwój technologiczny. O tym, jak je wykorzystać, rozmawiali przedstawiciele firm i urzędnicy unijni podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Rozwój sektora nowych technologii jest ściśle powiązany z nakładami na badania i rozwój. Z danych zawartych w raporcie "Opłacalność inwestowania w badania i rozwój", autorstwa PwC i NCBiR, największy odsetek przychodów będących efektem prac B+R widoczny jest w sektorach chemicznym i farmaceutycznym, produkcji pojazdów i maszyn oraz IT. Z kolei w rankingu Bloomberga z 2014 roku "Most innovative in the World: Countries" Polska znalazła się na 24 miejscu na 50 krajów zbadanych pod względem innowacyjności.
Według ekspertów jednym z głównych sposobów pobudzania wzrostów w inwestycje w wysokie technologie jest wykorzystanie wspomnianych megatrendów. Są nimi: urbanizacja i rozwój inteligentnych systemów (światowy popyt na energię w latach 2000-2030 zwiększy się o ponad 200%), digitalizacja (Cisco ocenia, że za pięć lat do sieci podłączonych będzie 50 mld urządzeń) oraz industrializacja - dzisiaj często wymieniania w kontekście Przemysłu 4.0. Elementem tego ostatniego, który również sprzyja inwestycjom w nowe technologie, jest rozwój systemów ochrony przed cyberatakami.
Na zdjęciu - Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric w Polsce.