Bardzo udane targi Energetab 2016

| Gospodarka Artykuły

Tegoroczny Energetab, który odbywał się w połowie września, stanowił po raz kolejny bardzo udaną edycję targów. Ponad 750 wystawców zademonstrowało produkty i usługi dla energetyki, zaś ekspozycja zajęła ogromny teren 30 tysięcy m². Do tego dopisała pogoda - a ta, jak wiadomo, jest w przypadku bielskiej wystawy czynnikiem o znaczeniu krytycznym.

Bardzo udane targi Energetab 2016

Targi energetyczne w Bielsku-Białej są imprezą dojrzałą o niezmiennym układzie namiotów, ekspozycji plenerowych i w dużej mierze przy takim samym rozłożeniu wystawców. Specjaliści lubią taką harmonię, bo sprzyja ona efektywności odwiedzin i daje sporą oszczędność czasu bez konieczności mozolnych poszukiwań. Akurat w przypadku Energetabu jest to duża zaleta, bo teren jest rozległy i po brzegi wypakowany sprzętem, przez co szybka orientacja nie jest prosta.

Gama prezentowanych co roku urządzeń jest bardzo szeroka i obejmuje aparaturę oraz instalacje energetyczne i elektroinstalacyjne, źródła energii, urządzenia pomiarowe, automatykę, źródła światła, narzędzia i wiele innych produktów. Taka szerokość tematyczna sprawia, że dobrze odnajduje się na niej również wiele firm związanych z przemysłem. Przykładem jest igus, który prezentował innowacyjne przewody z rodziny smart plastics przekazujące informacje o swoim stanie technicznym, czy też austriacki producent oprogramowania - COPA-DATA. Firma prezentowała m.in. nowy moduł Command Sequencer, który zwiększa bezpieczeństwo podczas przełączania zmiennych w energetyce.

Chociaż na samych targach nie było widać żadnych odznak o negatywnym zabarwieniu gospodarczym, w rozmowach słychać było komentarze na temat kłopotów wynikających z ograniczenia zamówień z tytułu dużych projektów infrastrukturalno-rządowych oraz obawy o możliwe skutki wyhamowania inwestycji. Uważne oko dostrzegło też mniejsze eksponowanie rozwiązań i systemów dla energii odnawialnej, które ustąpiły nieco miejsca bardziej utylitarnym aparatom i komponentom.

Targom towarzyszyły konferencje branżowe. Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne, podobnie jak w zeszłym roku, zorganizowało wydarzenie poświęcone Smart Grid. Jeden z paneli stworzyła też agencja Czech Trade starającą się o wzmocnienie kooperacyjnych związków polskich i czeskich producentów. Tradycyjnie też przyznawane były nagrody - pucharem ministra energii wyróżniony został system automatyzacji FDIR w oparciu o reklozer THO-RC27 zgłoszony przez ZPUE S.A./Grupę Koronea, natomiast statuetkę "Lwa" Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego odebrali przedstawiciele firmy Elsta Elektronika za równoległy filtr aktywny wyższych harmonicznych (APF-100).

W przyszłym roku targi odbędą się w dniach od 12 do 14 września i będzie to ich 30, jubileuszowa edycja.