Volkswagen zwolni 30 tysięcy pracowników

| Gospodarka

Na zorganizowanej w piątek konferencji prasowej firma Volkswagen ogłosiła podjęcie decyzji o likwidacji 30 tysięcy miejsc pracy. Redukcje obejmą głównie pracowników w Niemczech. Na cięcia zgodziły się związki zawodowe, z którymi wcześniej negocjowano warunki wprowadzenia planu oszczędnościowego. Związkowcy uzyskali od koncernu zapewnienie o utworzeniu 9 tysięcy nowych miejsc pracy w celu rozwoju produkcji samochodów elektrycznych. Grupa Volkswagena zatrudnia na świecie przeszło 610 tysięcy osób.

Volkswagen zwolni 30 tysięcy pracowników

Według planu, w samych Niemczech zlikwidowanych zostanie 23 tys. miejsc pracy. Dzięki temu koncern ma od 2020 roku oszczędzać aż 3,7 mld dolarów rocznie. Pomoże to Volkswagenowi w obsłudze odszkodowań, które będzie wypłacał w związku ze skandalem dotyczącym manipulacji w silnikach Diesla - w ponad 11 milionach samochodów zainstalowano oprogramowanie umożliwiające fałszowanie pomiarów zawartości substancji szkodliwych w spalinach. Koncern musi się liczyć z długotrwałymi procesami sądowymi oraz miliardowymi karami. W październiku sąd federalny w San Francisco zatwierdził ugodę, na mocy której niemiecka firma wypłaci w Stanach Zjednoczonych odszkodowania do kwoty 16,5 mld dolarów.

Oprócz redukcji w Niemczech koncern Volkswagen zlikwiduje w ciągu 5 najbliższych lat 7 tysięcy miejsc pracy w Ameryce Łacińskiej - 5 tys. osób zostanie zwolnione w Brazylii a 2 tys. w Argentynie.

źródło: WNP