W Żilinie Volkswagen całkowicie zautomatyzował wewnętrzną logistykę

| Gospodarka Roboty

W słowackim zakładzie Volkswagena w Żilinie roboty całkowicie zastąpiły ludzi w zakresie wewnętrznej logistyki. Całkowicie zautomatyzowany system transportu z sukcesem stworzyła należąca do grupy Asseco firma CEIT. Teraz Volkswagen planuje wprowadzenie podobnych rozwiązań do pozostałych swoich fabryk.

W Żilinie Volkswagen całkowicie zautomatyzował wewnętrzną logistykę

W fabryce wytyczono ponad tysiąc tras, po których poruszają się 333 automatyczne wózki. W samym dziale karoserii 99 wózków będzie przewozić około milion ton ładunku rocznie, przejeżdżając w tym czasie 400 tys. km. Pracujący system rozpoznaje dziennie ponad 175 tys. kodów RFID.

Jak zapewnia Martin Adamicka z działu logistyki Volkswagen Slovakia, zautomatyzowano nie tylko transport z punktu A do B, ale także wymianę informacji między systemem produkcji i logistyki. System monitorujący złożony z 9500 czujników przekaże rocznie 30 terabajtów danych.

Zakład karoserii to najbardziej zautomatyzowana część słowackiej fabryki Volkswagena - przy spawaniu karoserii pracują wyłącznie automaty, które dowożą wytłoczki, spawają elementy, odbierają je i przewożą dalej.

Podobny do żilińskiego system logistyczny firma CEIT wprowadziła również w fabryce Skody w Mlada Boleslav, gdzie automatyczne wózki działały od 2011 r. Nowe transportery firmy poruszają się wzdłuż wytyczonych tras dzięki prowadzeniu laserowemu. Wcześniejsza generacja wózków wykorzystywała w tym celu magnetyczne pasy.

źródło: WNP
zdjęcie: CEIT

Zobacz również