Poważne wyzwania przed branżą naftową

W ciągu najbliższych pięciu lat planowany jest demontaż przeszło 600 morskich platform wydobywczych ropy naftowej i gazu, a do 2040 roku - kolejnych dwóch tysięcy. Łącznie roczne wydatki na ten cel wzrosną z 2,4 mld dolarów w roku 2015 do 13 mld dolarów w 2040, czyli o ponad 500%! Według IHS Markit w sumie w latach 2010-2040 koszty demontażu tych instalacji przekroczą 200 mld dolarów. Do 2021 roku około 50% środków pochłoną rozbiórki obiektów na Morzu Północnym.

Posłuchaj
00:00

Demontaż morskich platform wydobywczych to zadanie bardzo skomplikowane, wymagające użycia specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Ze względu na specyfikę takich instalacji należy zminimalizować negatywny wpływ działań na ekosystem morski, głównie poprzez bezpieczne użytkowanie, przechowywanie i usuwanie szkodliwych substancji. Dlatego przepisy dotyczące ich rozbiórki są stale zaostrzane.

Jest to też jedno z ważniejszych wyzwań biznesowych, które stoją w najbliższej przyszłości przed przemysłem naftowym. Choć bowiem surowce energetyczne na otwartym morzu wydobywa się już od ponad 60 lat, rynek usług w zakresie demontażu platform jest na wczesnym etapie rozwoju. Stąd też trudno jest dokładnie oszacować koszty tych działań i inne aspekty biznesowe.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Przyszłość rynku środków bezpieczeństwa w branży naftowej
Automatyki w terminalach naftowych i gazowych będzie przybywać
Branża naftowa inwestuje w automatykę
Współpraca Prediktor i Aker
Automatyzacja przeładunku paliw płynnych. Z wizytą w gdańskim Naftoporcie

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów