Ruszył gigawatowy blok Elektrowni Kozienice

| Gospodarka Artykuły

Nowy, jedenasty blok Elektrowni Kozienice, mający moc 1075 MW, rozpoczął oddawanie energii do krajowej sieci. To największy w Polsce i jeden z kilku najpotężniejszych węglowych bloków energetycznych na świecie. Należy również do najsprawniejszych - sprawność netto sięga 45,59%. Jak poinformował prezes spółki Enea Wytwarzanie Krzysztof Figat, blok pracuje obecnie z mocą około 250 MW. Termin pełnego oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia bieżącego roku.

Ruszył gigawatowy blok Elektrowni Kozienice

Pierwsza synchronizacja bloku 11 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym odbyła się 1 września. Po jego ostatecznym oddaniu do eksploatacji Elektrownia Kozienice zwiększy moc osiągalną z 2941 MW do 4016 MW. Umocni tym samym swoją pozycję największej w Unii Europejskiej elektrowni opalanej węglem kamiennym i drugiej po Bełchatowie największej elektrowni w Polsce. Większy blok węglowy najprawdopodobniej w Polsce już nigdy nie powstanie, a ograniczeniem są wyzwania logistyczne i transportowe związane z dostarczaniem na miejsce instalacji nietypowych, ogromnych elementów konstrukcyjnych i urządzeń.

Budowa kozienickiego bloku 11 rozpoczęła się 29 października 2012 r. symbolicznym wbiciem w grunt pierwszej łopaty. Kontrakt na realizację inwestycji podpisano z konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimeksu-Mostostalu 21 września 2012 r. Wartość umowy to 5,1 mld zł netto.

źródło: WNP, gramwzielone.pl