Enea inwestuje w nową instalację odsiarczania spalin dla elektrowni w Kozienicach

| Gospodarka Artykuły

Kontrakt podpisany 5 marca 2013 r. z firmą Babcock-Hitachi K.K. ma wartość 148 mln zł netto. Działanie instalacji zapewni bardzo wysoką, ponad 93% skuteczność odsiarczania. Zakończenie budowy instalacji zmniejszającej emisję dwutlenku siarki i przekazanie jej do eksploatacji zaplanowano na czerwiec 2015 r. Czwarta instalacja odsiarczania spalin, w którą zainwestowała kozienicka elektrownia, przeznaczona będzie dla bloków dwustumegawatowych o łącznej mocy około 800 MWe.

Enea inwestuje w nową instalację odsiarczania spalin dla elektrowni w Kozienicach

Projekt inwestycyjny instalacji odsiarczania spalin dla elektrowni w Kozienicach spełnia wymagania Dyrektywy 2010/75/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji przemysłowych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r. Instalacja IOS IV zredukuje emisję dwutlenku siarki znacznie poniżej wymaganych 200 mg /Nm³s, a także przyczyni się do zbilansowania emisji w całym obszarze wytwarzania Grupy Kapitałowej ENEA.

- Dążymy do produkcji tzw. "czystej energii" inwestując w instalacje i technologie mające na celu ograniczenie do minimum ingerencji elektrowni w środowisko. Celem budowy kolejnej Instalacji Odsiarczania Spalin jest osiągnięcie jeszcze niższych wartości emisji dwutlenku siarki. Działanie instalacji oparte jest na metodzie mokrej wapienno-gipsowej. Substancją pochłaniającą będzie roztwór wodny mączki kamienia wapiennego, a produktem końcowym procesu będzie gips, który później można wykorzystać w materiałach budowlanych - mówił Andrzej Schroeder, prezes zarządu ENEA Wytwarzanie SA.

Elektrownia Kozienice - miejsce pod budowę instalacji odsiarczania spalin IOS IVTechnologia mokra wapienno-gipsowa jest najbardziej rozpowszechnioną w energetyce metodą odsiarczania spalin. Instalacja IOS IV przewidywana jest do pracy ciągłej przez 8000 h/rok przy natężeniu przepływu spalin w zakresie od 900 000 Nm³s/h do 3 200 000 Nm³s/h dla zakładanych zawartości SO2 w spalinach wlotowych w granicach od 1450 do 3200 mg/Nm³s.

Elektrownia zlokalizowana jest 75 km na południe od Warszawy. Zatrudnia ponad 2300 pracowników. Należy do najefektywniejszych producentów prądu w Polsce. Dysponuje 10 wysokosprawnymi blokami energetycznymi o łącznej mocy osiągalnej 2905 MWe. Elektrownia w Kozienicach posiada ponad 8% udział w rynku produkcji energii elektrycznej.

źródło: Enea Wytwarzanie SA

Zobacz również