Roboty na każdą kieszeń

| Gospodarka Artykuły

Zaletą robotów współpracujących (cobotów) jest nie tylko niższy koszt zakupu, ale także tańsze utrzymanie, zapewnienie bezpieczeństwa oraz prostota programowania. Zwrot z inwestycji przyspieszą dostępne od tego roku zwolnienia podatkowe.

Roboty na każdą kieszeń

Universal Robots dostarcza wraz z cobotami niezbędne wyposażenie dodatkowe. Pozwala ono m.in. na przykręcanie, paletyzację, szlifowanie, sklejanie, modelowanie, pakowanie, współpracę ze sterowanymi komputerowo obrabiarkami CNC i wiele innych czynności. Na stronie Universal Robots+ można znaleźć listę najważniejszych narzędzi wyposażenia dostarczanego wraz z robotami.

Ważnym aspektem oferowanych przez UR rozwiązań jest wsparcie w zakresie nauki programowania robotów. Akademia Universal Robots w prosty, przejrzysty i interaktywny sposób nauczy każdego podstaw posługiwania się i programowania. Kurs składa się z 6 podstawowych modułów oraz 3 zaawansowanych. Wiedza przekazywana na poziomie podstawowym obejmuje takie obszary, jak zapoznanie się z podstawową terminologią i zasadami pracy robotów współpracujących, instalacja narzędzia, stworzenie pierwszego własnego programu oraz współpraca z urządzeniami zewnętrznymi. Omówione zostały także kwestie bezpieczeństwa. Dodatkowe lekcje dotyczą współrzędnych poruszającego się ramienia robota, pakowania oraz programowania.

Wykorzystanie pełnego potencjału robotyki w produkcji możliwe jest dopiero wówczas, gdy narzędzia te dostaną się w ręce kreatywnych pracowników. Automatyzacja z wykorzystaniem robotów wymaga zwykle długich i uciążliwych wysiłków programistycznych, jednak roboty współpracujące można w krótszym czasie nauczyć wykonywania pożądanych przez ludzi czynności. Coboty mogą działać w trudnych, niebezpiecznych miejscach pracy, wykonując zadania uciążliwe, powtarzające się, narażające człowieka na utratę zdrowia. Dlatego też urządzenia te uważa się za szczególnie bezpieczne, zwłaszcza, jeśli porównamy je z dedykowanymi, tradycyjnymi robotami. Po przejściu procedury oceny ryzyka aż osiemdziesiąt procent z tysięcy użytkowanych robotów UR na całym świecie działa bez zabezpieczenia, tuż obok pracowników.

Obowiązujące od początku 2017 roku regulacje prawne dotyczące robotyki sprawiają, że inwestycja w roboty współpracujące staje się coraz bardziej opłacalna. Tzw. ustawa o robotyzacji, czyli nowelizacja ustaw o podatku PIT i CIT zachęca do inwestycji w najnowsze technologie i urządzenia. Koszty takich zakupów będzie można szybciej amortyzować, a to znaczy, że przedsiębiorcy zapłacą niższy podatek, natomiast sama inwestycja odniesie lepszy efekt, bardziej widoczny "w kieszeni przedsiębiorcy". Określony w ustawie limit odpisu - 100 tys. zł - obejmie łączną kwotę odpisu amortyzacyjnego oraz kwotę dokonanej wpłaty na przykład na zakup robotów. Roczna korzyść z nowej ustawy dla firmy będącej płatnikiem podatku CIT i PIT po skorzystaniu z odpisu w pełnej wysokości może wynieść nawet 17,7 tys. zł*.

*link: https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/ustawa-o-robotyzacji-podpisana-przez-prezydenta/

źródło: Universal Robots

Zobacz również