Amerykańskie banki udzielają finansowego wsparcia bankrutującemu Remingtonowi

| Gospodarka Artykuły

Amerykański producent broni Remington Outdoor Co uzyskał zobowiązania na blisko 300 milionów dolarów od swoich obecnych pożyczkodawców, w tym kilku największych amerykańskich banków, po tym jak w miesiącach poprzedzających złożenie wniosku o bankructwo z ochroną sądową, na podstawie rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego USA, wyczerpały się nowe źródła finansowania. Zgodnie z dokumentami sądowymi bank inwestycyjny spółki, Lazard Ltd, kontaktował się z ponad 30 potencjalnymi pożyczkodawcami.

Amerykańskie banki udzielają finansowego wsparcia bankrutującemu Remingtonowi

- Zdecydowana większość pożyczkodawców, z którymi się skontaktowaliśmy, wskazała jednak, że niechętnie udzielają finansowania producentom broni palnej - powiedział mediom Ari Lefkovits reprezentujący Lazarda.

Remington ujawnił szczegóły finansowego wsparcia w niedzielnym postępowaniu upadłościowym, które, jak poinformowała spółka, pozwoli na anulowanie 775 milionów dolarów długu. Firma popadła w kłopoty po zaciągnięciu pożyczki, aby zwiększyć produkcję w 2016 r. Oczekiwania wyższej sprzedaży były częściowo spowodowane obawami przed prezydenturą Hillary Clinton i ściślejszymi kontrolami broni. Wraz z wyborem Donalda Trumpa, który powiedział, że zdecydowanie popiera posiadanie broni, przemysł broni palnej pozostał z nadmiarem produktów i wyższym poziomem zadłużenia.

Większość banków zapewniających finansowanie bankructwa było pożyczkodawcami Remingtona przed obecnymi problemami finansowymi firmy. Bez funduszy Remington mógł zostać zmuszony do wycofania się z działalności, a banki mogły doświadczyć inwestycyjnej porażki. Według dokumentów sądowych wśród obecnych kredytodawców wspierających Remingtona są takie banki, jak Bank of America, Wells Fargo & Co, JPMorgan Chase & Co i Deutsche Bank. W finansowaniu kredytów upadłościowych zobowiązały się pomóc również mniejsze banki, jak Financial Corporation, BB & T, Synovus Financial oraz Fifth Third Bancorp. Fundusze zapewnia także partner finansowy Franklin Templeton Investments.

Firma i jej inwestorzy stanęli w obliczu wzmożonych kontroli po szkolnej strzelaninie w Parkland na Florydzie w lutym br., gdzie zginęło 17 osób. Remington złożył wniosek o upadłość dzień po tym, jak setki tysięcy Amerykanów wyszło na ulice, aby domagać się ściślejszych środków kontroli dostępu do broni. Ryzyko dla działalności Remingtona stanowią teraz nowe przeszkody, jak ograniczenia nałożone na sprzedaż broni przez detalistów, takich jak Walmart, Dick's Sporting Goods i Kroger. Według dokumentów sądowych Walmart odpowiadał w 2017 r. za 11% sprzedaży Remingtona.

źródło: Reuters