W Wałbrzychu odbyła się konferencja techniczna dla specjalistów Utrzymania Ruchu

| Gospodarka Aktualności

Optymalizacja eksploatacji maszyn, systemy automatyki, outsourcing, bezpieczeństwo pracy, systemy zabezpieczeń, diagnostyka i profilaktyka - to jedne z głównych obszarów poruszonych w Wałbrzychu na Konferencji Technicznej "Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych". Było merytorycznie i praktycznie. W poszukiwaniu inspiracji oraz innowacji optymalizujących produkcję do Wałbrzycha przyjechało prawie 100 specjalistów.

W Wałbrzychu odbyła się konferencja techniczna dla specjalistów Utrzymania Ruchu

Program konferencji został przygotowany z myślą o praktycznym zastosowaniu wiedzy - nie brakowało przykładów rozwiązań, omówienia trendów i problemów branży, a także nowości. W sumie różne obszary z zakresu niezawodnej produkcji poruszyło 30 prelegentów i wystawców, w tym przedstawiciele firm: Pepperl+Fuchs, Murrelektronik, B&R Automatyka Przemysłowa, 7bar, ifm electronic, Kamery IR, Wago, UE Systems, Kärcher Polska, ADEGIS, SIBA Polska, BITNER, igus, VIMS, PROFEN i Newtech Engineering.

Była mowa m.in. o możliwościach zastosowania termowizji w zagadnieniach Utrzymania Ruchu do wykrywania anomalii temperaturowych, mogących świadczyć np. o potencjalnych awariach. W dalszej części zaprezentowano wiele ciekawych rozwiązań związanych z implementacją idei Przemysłu 4.0 - np. szerokie spektrum zastosowań urządzeń RFID w kontroli dostępu czy w usprawnianiu montażu. Uczestnicy dowiedzieli się jak skorzystać z uprzednio niedostępnych danych dotyczących energii i procesów pochodzących z maszyn nieobjętych cyfryzacją.

Kolejne wystąpienia poruszyły tematy związane z decentralizacją instalacji, korzyściami płynącymi z użycia nowoczesnych interfejsów sieciowych do łączenia układów pomiarowych i wykonawczych czy też outsourcingiem wyposażenia warsztatowego.

Drugi blok prelekcji minął pod hasłami ograniczeń strat w instalacjach sprężonego powietrza, zapobiegania potencjalnym awariom, stosowania interfejsu IO-Link i technologii ultradźwiękowej do wczesnej, bezkontaktowej detekcji uszkodzeń instalacji sprężonego powietrza, łożysk tocznych, czy czystości w miejscu pracy. Była również mowa o nowoczesnych systemach zasilania oraz zabezpieczania i doboru bezpieczników w obwodach elektrycznych.

W ostatniej części konferencyjnej znalazły się nowości z zakresu doboru i bezpieczeństwa pożarowego kabli przeznaczonych do instalacji w budynkach, zgodnie z Rozporządzeniem CPR Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), bezsmarne i bezobsługowe rozwiązania z zakresu łożyskowania, technologii przegubowej oraz prowadników kablowych, a także kamery do wzmacniania drgań i oprogramowanie do ich analizy. Nie zabrakło także zagadnień dotyczących wsparcia serwisowego w zakresie napraw, wymiany i odkupu urządzeń elektronicznych stosowanych w systemach sterowania. Część prelekcyjną zakończyło omówienie najważniejszych wymagań prawnych związanych z przeglądami okresowymi i specjalnymi maszyn, w tym interpretacja przepisów i rola użytkujących maszyny oraz ich odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków.

Konferencję uzupełniła część warsztatowa, której tematyka dotyczyła dobrych praktyk w efektywnym i bezpiecznym użytkowaniu sprężonego powietrza oraz kontroli jakości za pomocą czujników wizyjnych.

Patronat nad konferencją w Wałbrzychu objęły: Krajowa Izba Gospodarcza, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK", Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Dolnośląski Park Technologiczny.

W jesiennym cyklu konferencji technicznych organizatorzy zaplanowali następujące tematy przewodnie:

  • Automatyzacja i technika napędowa w zakładach produkcyjnych - 17.10, Toruń;
  • Energia i media techniczne w zakładach produkcyjnych - 25.10, Zielona Góra;
  • Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych - 14.11, Olsztyn;
  • Nowoczesne rozwiązania i systemy intralogistyczne w zakładach produkcyjnych - 21.11, Szczecin;
  • Automatyzacja i komunikacja sieciowa w zakładach produkcyjnych - 28.11, Bytom;
  • Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych - 29.11, Bytom.

Więcej informacji na stronie www.konferencjetechniczne.pl.

źródło: Axon Media