Urządzenia IoT na celowniku hakerów

| Gospodarka Aktualności

Według raportu udostępnionego przez Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń dla Internetu Rzeczy w pierwszej połowie 2018 roku urządzenia IoT były atakowane przez ponad 120 tys. modyfikacji szkodliwego oprogramowania. To ponad trzykrotnie więcej niż w całym 2017 roku i jednocześnie kontynuacja wcześniejszego trendu. Liczba modyfikacji szkodliwego oprogramowania dla IoT wzrosła w latach 2016-2017 aż dziesięciokrotnie.

Urządzenia IoT na celowniku hakerów

Z danych udostępnionych przez firmę wynika, że najpopularniejszą metodą rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania dla Internetu Rzeczy jest nadal atak siłowy na hasła, który polega na wielokrotnym próbowaniu różnych kombinacji znaków celem złamania hasła. Atak siłowy miał miejsce w 93% wykrytych przypadkach. W większości pozostałych dostęp do urządzeń IoT był uzyskiwany przy użyciu znanych luk w zabezpieczeniach.

Cyberprzestępcy decydują się wykorzystywać Internet Rzeczy do własnych celów z różnych względów, jednak najpopularniejszym powodem jest wzmocnienie ataków DDoS poprzez tworzenie sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnety). Niektóre modyfikacje szkodliwego oprogramowania mają za zadanie wyłączyć konkurencyjne szkodliwe oprogramowanie, załatać własne luki w zabezpieczeniach oraz zamknąć usługi podatne na ataki, by uniknąć dalszych infekcji.

Zobacz również