NFOŚiGW dofinansuje modernizację oświetlenia zewnętrznego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Sowa - oświetlenie zewnętrzne". Dokumenty będą przyjmowane od 18 lutego do 19 sierpnia bieżącego roku. Budżet programu wynosi 50 mln zł. Dofinansowanie będzie udzielane na inwestycje obejmujące kompleksową modernizację oświetlenia zewnętrznego w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej, a także na instalację nowych punktów świetlnych w ramach modernizowanych ciągów.

Posłuchaj
00:00

W ubiegłym roku, w pierwszym naborze wniosków w programie "Sowa", wpłynęło 14 wniosków na łączną kwotę ponad 56 mln zł. Obecnie kończy się ocena tych wniosków i prowadzone są negocjacje warunków umów o dofinansowanie.

Na preferencyjne pożyczki liczyć mogą jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki oraz spółki z większościowym udziałem JST, mające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego. Otrzymywane wsparcie pokryć może nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Może być ono też częściowo - do 10% - umorzone, jednak w kwocie nie większej niż 1 mln zł. Dofinansowanie nie będzie udzielane na przedsięwzięcia, których realizacja została zakończona przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Podlegające finansowemu wsparciu prace modernizacyjne obejmować będą w szczególności demontaż wyeksploatowanych opraw oświetleniowych i montaż nowych, wymianę przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach - wraz z wymianą zabezpieczeń, wysięgników, zapłonników oraz wyeksploatowanych słupów, modernizację istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem, montaż układów redukcji mocy i stabilizacji napięcia zasilającego, a także instalację sterowania inteligentnego.

Źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Oświetlenie w przemyśle
NFOŚiGW uruchamia nabór wniosków o dotacje na inwestycje w efektywność energetyczną
NFOŚiGW przekaże 120 mln zł na rozwój kogeneracji
NCBiR dofinansuje badawczo-rozwojowe projekty nauki i przemysłu
NFOŚiGW zapowiada nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Sokół"
NFOŚiGW oferuje 3 mld zł na ograniczenie szkodliwych emisji i rozwój OZE
NFOŚiGW rozdysponuje na rozwój OZE 420 mln zł
NFOŚiGW ma jeszcze 200 mln zł na dopłaty do kolektorów słonecznych
NFOŚiGW przekaże ponad 300 mln zł na wsparcie inteligentnych sieci energetycznych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Wsady hutnicze – nowa inwestycja
Bezpieczeństwo
NIS 2 – obowiązki i kontrowersje
Silniki i napędy
Rynek silników elektrycznych
Przemysł 4.0
Panattoni oddaje do użytku nowoczesną fabrykę firmy Danfoss
Przemysł 4.0
W stronę kolei dużych prędkości i transferu technologii - strategiczne partnerstwo PESA Bydgoszcz i Hitachi Rail
Obudowy, złącza, komponenty
Rynek ceramiki technicznej

Cyberbezpieczeństwo OT - od technicznego tła do elementu odporności organizacji

Systemy automatyki przemysłowej, budynkowej i infrastrukturalnej przez lata funkcjonowały jako środowiska techniczne, których kluczowym zadaniem było zapewnienie ciągłości działania procesów. Projektowane z myślą o niezawodności i stabilności, pozostawały relatywnie odseparowane od szerszej dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Nie oznaczało to jednak, że bezpieczeństwo stanowiło kwestię drugorzędną. Wręcz przeciwnie – było wpisane w samą naturę tych systemów. Dziś zmienia się przede wszystkim to, że zaczynamy tę zależność świadomie identyfikować i wprost nią zarządzać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów