IoT to przede wszystkim oprogramowanie i rozwiązania systemowe

| Gospodarka

Analitycy Yole obliczyli, że całkowity koszt posiadania systemów typu IoT (Internetu Rzeczy) dzieli się na mniej niż 5% w zakresie kosztu części sprzętowej, 40% w zakresie transmisji danych i ich przetwarzania oraz 50% w analizie danych i ich zastosowaniu. Przedstawiciele firmy ocenili też, że średnio koszt przygotowania aplikacji IoT to wydatek minimum 250 tys. euro.

IoT to przede wszystkim oprogramowanie i rozwiązania systemowe

To dla mniejszych firm bariera, bo do tej sumy należy doliczyć koszty przygotowania modelu biznesowego i sprzedaży usług, gdyż w IoT nie chodzi o platformę sprzętową, ale o wartość dodaną jaką ona stworzy. Efekt jest taki, że na rynku brakuje aplikacji średniego kalibru, a nie tych specjalistycznych i niszowych, które daje się stworzyć w oparciu o komponenty dostępne "z półki".

 
Zestawienie popularnych protokołów sieciowych pod względem ich cech

Warto też odnotować, że w sukcesie rynkowym spore znaczenie ma odpowiedni protokół komunikacyjny. Istnieje wiele takich protokołów, które są przeznaczone do aplikacji IoT, zarówno własnościowych, jak i otwartych. Mają one różne funkcjonalności, np. rozwiązanie firmy EnOcean pozwala na obsługę wielu węzłów, zapewnia niski pobór mocy, WirelessHART jest dopasowany do wymagań automatyki przemysłowej, a SigFox opisuje sieć o małej przepustowości, ale o dużym zasięgu.

Ogólnie można wyróżnić 8 cech protokołu komunikacyjnego: wykorzystywane medium komunikacyjne, gęstość, zasilanie, ilość przesyłanych danych, zasięg, geolokalizacja, cena rozwiązania, dostępność i bezpieczeństwo przesyłania danych. Nie ma jednego protokołu do wszystkiego, bo wiele cech jest wynikiem kompromisów, np. zasięg i przepustowość oraz pobór mocy.

 
Rozwój technologii IoT, ceny i skala rozwiązań tego typu jako kolejne generacje
 
Wartość projektów poszczególnych części aplikacji IoT

Zobacz również