Pod Wrocławiem uruchomiono zakład serwisowania silników lotniczych

| Gospodarka Silniki i napędy

Budowany kosztem 1 miliarda złotych zakład serwisowania silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem to wspólne przedsięwzięcie Lufthansy Technik i GE Aviation. Obiekt rozpoczął już działalność, a obecnie startuje drugi etap inwestycji - budowa specjalistycznej komory do testowania silników samolotowych, którą dysponuje jedynie kilka tego typu zakładów na świecie. XEOS prowadzi cały czas rekrutację pracowników, których ma być ponad 600. Aktualna kadra liczy około 300 osób.

Pod Wrocławiem uruchomiono zakład serwisowania silników lotniczych

Do przeglądu i naprawy trafiać tu będą najnowocześniejsze silniki produkcji GE Aviation, wykorzystywane w samolotach Lufthansy i innych pasażerskich linii lotniczych. W bieżącym roku serwis przejdzie około 20 silników samolotowych, jednak docelowo będzie ich około 200 rocznie. Od 2021 roku mają tu trafiać także jedne z najnowocześniejszych na świecie silników lotniczych - GE9X.

- Zakład rozpoczął działalność w kwietniu tego roku. Przyjęliśmy pod nasz dach pierwsze silniki - największe cywilne silniki lotnicze - i rozpoczęliśmy ich serwis. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na wrzesień. Teraz jesteśmy w fazie pozyskiwania nowych pracowników - mówi Marta Pietranik-Pacuła, Head of Communication XEOS. - Zespół cały czas rośnie. Musimy przyjąć i wyszkolić drugie tyle pracowników. Silników też będzie coraz więcej. Pod koniec przyszłego roku trafi do nas kolejny silnik, i to taki, który jeszcze nie lata komercyjnie - dodaje Marta Pietranik-Pacuła.

XEOS prowadzi rekrutację nowych kadr nie tylko w Polsce i Europie, lecz także na całym świecie. Jest to o tyle trudne, że pracownicy muszą mieć określone, specjalistyczne kompetencje zgodne wymogami prawa lotniczego. w skład zespołu wchodzą w tej chwili pracownicy reprezentujący 10 różnych narodowości. Pracowników przyciągają wysokie zarobki, które oferuje branża lotnicza. Dodatkowym plusem są szerokie możliwości rozwoju i kontakt z najnowszymi technologiami.

źródło: Newseria