Projekt z polskiej uczelni zabezpieczy lotnictwo przed kolizjami

| Gospodarka Artykuły

W polskiej edycji międzynarodowego konkursu na komercyjne użycie nawigacji satelitarnej Galileo Masters zwyciężył projekt Aerobits dwuosobowego startupu przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Skala problemu jakim są incydenty z udziałem dronów zwiększa się tak szybko, że konieczne stało się wprowadzenie nowych systemów bezpieczeństwa dla tych bezzałogowych aparatów latających.

Projekt z polskiej uczelni zabezpieczy lotnictwo przed kolizjami

W samych Stanach Zjednoczonych miesięcznie dochodzi do ponad stu groźnych tego typu zdarzeń. Ostatni głośny incydent w Polsce miał miejsce 9 czerwca, kiedy niezidentyfikowany bezzałogowiec zbliżył się do samolotu linii Emirates, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska na Okęciu. W efekcie lotnisko było zmuszone wstrzymać starty na kilkanaście minut. W 2014 r. podobnych zdarzeń było dziesięciokrotnie mniej.

Projekt Aerobits po raz pierwszy pokazano na międzynarodowych targach lotniczych ILA Berlin Air Show w czerwcu 2016 r. Wzbudził on duże zainteresowanie wśród producentów dronów oraz instytucji wpływających na prawo lotnicze w Unii Europejskiej. Aerobits był też jednym z projektów biorących udział w programie POSITION, mającym na celu rozwój polskich rozwiązań opartych o nawigację satelitarną (GNSS) i będącym pierwszym programem z zakresu przemysłu kosmicznego realizowanym przez polskiego lidera w ramach programu Horyzont 2020.

Aktualnie zespół Aerobits pracuje nad nowym technologicznym rozwiązaniem, które będzie stanowiło bazę do wytwarzania subminiaturowych systemów antykolizyjnych. Wejście rozwiązania na rynek zaplanowano na rok 2017.

Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition - ESNC) uznawany jest za najważniejszy w Europie konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi. Nagroda główna wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro. Polska edycja konkursu w 2016 roku zdobyła najwięcej zgłoszeń spośród wszystkich edycji w Europie. Gala finałowa konkursu odbyła się w Madrycie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl