Wybrano firmy, które otrzymają wsparcie w ramach trzeciej edycji akceleratora KPT ScaleUP

| Gospodarka Aktualności

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Podczas inauguracji tegorocznej edycji programu akceleracyjnego zaprezentowano 12 polskich start-upów, które zwycięsko przeszły gęste sito kwalifikacji.

Wybrano firmy, które otrzymają wsparcie w ramach trzeciej edycji akceleratora KPT ScaleUP

Na szczęśliwców czeka dofinansowanie do 200 tys. zł, merytoryczne szkolenia i warsztaty, a także możliwość dopracowania i wdrożenie własnego pomysłu we współpracy ze specjalistami z firm uczestniczących w programie akceleracyjnym: Grupy TAURON, Grupy Azoty, firmy Astor, ES-System, Woodward, Werner Kenkel, Grupy Vox oraz JMP Flowers.

Inauguracja programu akceleracyjnego odbyła się 16 maja w Krakowskim Parku Technologicznym z udziałem przedstawicieli Parku, wiceprezesa Grupy Azoty dr. Grzegorza Kądzielawskiego, zastępcy dyrektora wykonawczego ds. badań i innowacji Grupy TAURON Pawła Ponety oraz dyrektora marketingu i strategii Lafarge Polska Marcina Mądrego.

Start-upy czeka teraz seria szkoleń i warsztatów z obszaru brandingu, zarządzania firmowymi finansami czy customer service. Zespoły rozpoczną też indywidualne prace z przemysłowymi partnerami, prowadzące ostatecznie do wdrożeń nowatorskich pomysłów w fabrykach i zakładach. Efekty współpracy zostaną zademonstrowane podczas zaplanowanego na jesień Demo Day. Przebieg programu akceleracyjnego można śledzić na oficjalnym fan page’u KPT ScaleUP: facebook.com/KPTScaleUp. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Lista zakwalifikowanych do programu start-upów:

 • Payticon - dzięki pomysłowi tej firmy, możliwe stanie się zarządzanie wszystkimi urządzeniami tworzącymi smart home z wykorzystaniem tylko jednej aplikacji. Będzie ona potrafiła współpracować z inteligentnymi produktami różnych producentów (lodówki, odkurzacze, bramy garażowe, rolety etc.), dzięki czemu efektywne korzystanie z nich stanie się zdecydowanie łatwiejsze niż do tej pory.
 • S-Labs - innowacyjne laboratorium Internet of Things, działające w obszarze Smart Energy. Dzięki badaniom sektora energetycznego i współpracy z największymi dostawcami energii, ten krakowski start-up oferuje produkty i usługi umożliwiające zaawansowaną analizę zachowań związanych z konsumpcją energii elektrycznej. Watton S-Labs pozwala na łączenie automatyki domowej z inteligentnymi rozwiązaniami energetycznymi, a użytkowników z dostawcami energii elektrycznej.
 • Bilberry - powstała w Łodzi firma, która opracowała system automatyzacji oświetlenia w przemyśle, magazynach i uprawach szklarniowych. Służy on do zwiększenia wydajności oświetlenia przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Ma się to przełożyć na oszczędności sięgające do połowy dotychczas przeznaczanych środków na oświetlenie. Proponowane przez Bilberry rozwiązanie opiera się na autorskim oświetleniu i oprogramowaniu.
 • TechOcean - start-up będzie w akceleratorze rozwijał produkt Vision QB, czyli urządzenie stworzone do kontroli jakości na liniach produkcyjnych. Zapewnia ono elastyczny i szybki system kontroli jakości, który dopasuje się do Lean Manufacturing w różnych branżach. Efektem jego stosowania jest wzrost optymalizacji pracy zakładowej załogi.
 • Headtrip - młoda firma specjalizująca się we wdrażaniu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w Przemyśle 4.0 w celach szkoleniowych. Rozwiązania powstające w pracowni start-upu wyróżniają się pełną interaktywnością oraz zaawansowanymi, realistycznymi wizualizacjami. Headtrip dostarcza kompleksową usługę: spersonalizowaną aplikację, dobrany sprzęt oraz wsparcie w użytkowaniu.
 • ExMetrix - rozwiązaniem oferowanym przez ten start-up jest system do analizy danych, który wykorzystuje najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte na Machine Learning, AI oraz sieciach neuronowych. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie modeli predykcyjnych, a jego użytkownik zyskuje dostęp do 70 mln strumieni danych.
 • ProxiGroup - start-up, który rozwija Przemysł 4.0 przy wykorzystaniu technologii RFID. Radiowa identyfikacja umożliwia efektywniejsze zarządzanie inwentaryzacją, śledzenie produktów i ich lokalizację w czasie rzeczywistym.
 • Optimatik - ten wrocławski start-up specjalizuje się w optymalizacji procesów przemysłowych ze szczególnych uwzględnieniem śledzenia oraz zarządzania pojazdami poruszającymi się po halach i magazynach. Efektem korzystania z rozwiązań Optimatik jest zmniejszenie liczby użytkowanych maszyn przy zachowaniu wydajności floty oraz zwiększonej wydajności pracy załogi.
 • ICsec - rozwiązaniem proponowanym przez firmę jest system wzmacniający cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej. W swoich produktach Scadvance wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Start-up kieruje swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorstw z segmentów energetyki, gazownictwa, wodociągów, transportu, kolei i przemysłu.
 • AI FORCE 1 - kluczowym produktem tego start-upu jest przeznaczony do mediów społecznościowych chatbot "My Social Seller". Już dziś wykorzystuje on sztuczną inteligencję i system rozpoznawania emocji do interakcji z klientami, a zespół AI FORCE 1 planuje w niedalekiej przyszłości rozbudowanie go o system rozpoznawania obrazu.
 • 1000 Realities - ta ekipa zdążyła już sobie wypracować miano jednego z najciekawszych zespołów zajmujących się wirtualną i poszerzoną rzeczywistością (VR i AR). Start-up stworzył swoje rozwiązania z myślą o Przemyśle 4.0, gdzie stosowanie tych zaawansowanych technologii pozwala m.in. na bezpieczne i tanie szkolenie pracowników nawet przy najbardziej zaawansowanych maszynach lub procesach.
 • ProLogLab - celem przyświecającym temu zespołowi było stworzenie rozwiązania umożliwiającego autonomizację poruszania się wózków paletowych/widłowych bez udziału człowieka. Klientami kluczowymi dla firmy są przedsiębiorstwa logistyczne, centra dystrybucyjne, cross-docki, a także producenci wózków elektrycznych i wózków widłowych.

źródło: Krakowski Park Technologiczny

Zobacz również