National Electric Vehicle Sweden przejmuje Protean Electric

| Gospodarka Aktualności

Firma National Electric Vehicle Sweden (NEVS) przejęła Protean Electric, brytyjskiego pioniera silników elektrycznych montowanych w kołach pojazdów - in-wheel motors (IWM). Dzięki przejęciu stanie się znaczącym graczem globalnej branży pojazdów elektrycznych. Protean Electric będzie nadal działać jako samodzielna firma, która zyska zasoby oraz możliwości biznesowe NEVS. NEVS ma swoich planach wykorzystanie w przyszłych produktach technologii ProteanDrive.

National Electric Vehicle Sweden przejmuje Protean Electric

Technologia ProteanDrive bazuje na integracji silnika z kołem pojazdu. Tego typu rozwiązanie oferuje większą gęstość momentu obrotowego, zwiększoną wydajność układu napędowego i dużą elastyczność w projektowaniu pojazdów. Może być wykorzystywane do napędzania szeregu pojazdów, w tym samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i autonomicznych.

Protean Electric, założona w 2008 roku, ma swoje korzenie w brytyjskiej firmie produkującej silniki "naleśnikowe", Printed Motor (przemianowanej później na PML Flightlink), powstałej w 1963 r. Firma ta podzieliła się w 2009 r., tworząc Protean and Printed Motor Works, która w Wielkiej Brytanii nadal produkuje silniki niskoprofilowe. Protean ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, ale jego silniki są produkowane w Chinach. Obecnie Protean Electric posiada 160 patentów na całym świecie obejmujących napędy elektryczne i sterowniki mocy. Kolejne 150 jest w trakcie rozpatrywania.

Firma NEVS nabyła aktywa Saab Automobile po ogłoszeniu upadłości w 2012 r. Jej główna siedziba i główne ośrodki badawczo-rozwojowe znajdują się w Trollhättan w Szwecji, gdzie zatrudnia około 700 pracowników. W grudniu 2015 r. NEVS podpisał strategiczną umowę o współpracy z chińską firmą Panda New Energy.

W ubiegłym roku NEVS otworzył zakład produkcyjny w Tianjin w Chinach. Drugi zakład buduje w Szanghaju, a trzeci w Guangzhou. W styczniu bieżącego roku NEVS nabył 20% udziałów szwedzkiego producenta supersamochodów Koenigsegg. Obie firmy utworzyły spółkę joint venture (w której NEVS ma 65% udziałów) w celu opracowania i produkcji samochodów sportowych. W styczniu 2019 r. pakiet kontrolny (51%) w NEVS nabyła chińska grupa Evergrande Health. Evergrande łączy NEVS, Protean Electric i kilka innych firm motoryzacyjnych w celu tworzenia grupy New Energy Vehicle.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również