Światowy rynek dronów osiągnie 14 mld dolarów w kolejnej dekadzie

| Gospodarka Aktualności

Światowy rynek dronów cywilnych, zdominowany przez chińskich producentów, w kolejnej dekadzie potroi sprzedaż do wartości 14,3 mld dolarów. Według badania przeprowadzonego przez analizującą lotnictwo i kosmonautykę firmę Teal Group, rynek szacowany w tym roku na 4,9 mld dolarów, skorzysta ze stopniowego otwierania amerykańskiej przestrzeni powietrznej przez Federalną Administrację Lotnictwa oraz ze zwiększonego wykorzystania dronów przez komercyjne gałęzie przemysłu.

Światowy rynek dronów osiągnie 14 mld dolarów w kolejnej dekadzie

Trzy czwarte światowych rynków komercyjnych i konsumenckich - licząc liczbę dostarczanych urządzeń - zaopatrują producenci z Chin. Obecnie ze strony Stanów Zjednoczonych i prywatnych firm amerykańskich rosną obawy, że Pekin może uzyskać dostęp do poufnych danych i materiałów zebranych przez chińskie drony. Chiński producent dronów DJI, który znajduje się w centrum krytyki, określa takie przypuszczenia jako "fałszywe" i "błędne".

Armia USA w 2017 roku zaprzestała korzystania z dronów firmy DJI w związku z wprowadzonym w senackiej ustawie przepisem zabraniającym Departamentowi Obrony ich użycia. Kalifornijskie przedsiębiorstwo Cape, które dostarcza oprogramowanie dla różnych organów ścigania, również rezygnuje ze współpracy z DJI i innymi chińskimi producentami dronów.

Według raportu, dla rynku dronów najważniejsze są branże budownictwa, energetyki i górnictwa. Używa się ich tam między innymi do inspekcji  terenowych i kontrolowania linii przesyłowych. Drugim istotnym obszarem zastosowań jest rolnictwo, gdzie bezzałogowe statki powietrzne służą do opryskiwania upraw i sprawdzania stanu pól.

źródło: Reuters

Zobacz również