UPS uzyskał pełną zgodę administracyjną na dostawy dronami

| Gospodarka Roboty

United Parcel Service (UPS) ogłosił, że uzyskał pierwszą pełną zgodę od rządu USA na usługi z użyciem dronów. Federalna Administracja Lotnicza (FAA) przyznała zależnej od firmy UPS spółce Flight Forward certyfikat Part 135 Standard. Firma twierdzi, że dzięki temu może rozszerzyć zasięg świadczonych usług o kolejne kampusy, szpitale i uniwersytety, jednak dostawy w segmencie konsumenckim wprowadzone zostaną dopiero za kilka lat. W związku z otrzymanymi zezwoleniami UPS zyskał znaczną przewagę nad Amazonem i Alphabetem w dziedzinie dostaw dronami.

UPS uzyskał pełną zgodę administracyjną na dostawy dronami

Obecna certyfikacja umożliwia pilotom UPS latanie dronami poza zasięgiem wzroku i otwiera drogę do rozszerzenia prowadzonej przez Flight Forward działalności, m.in. podwojenia liczby lotów dla swojego głównego klienta - Raleigh, WakeMed Health & Hospitals w Karolinie Północnej. Amerykańskie przedsiębiorstwo dzięki certyfikatowi będzie mogło wdrażać kolejne projekty z tej dziedziny, bez konieczności uzyskiwania nowych zezwoleń na każdy z nich. Piloci w ramach jednej zgody mogą obsługiwać wiele dronów. Sekretarz transportu USA Elaine Chao powiedziała, że jest to duży krok w rozwoju bezpiecznego wprowadzania systemów bezzałogowych w przestrzeń powietrzną.

Na początku tego roku firma Wing, siostrzana spółka Google'a, była pierwszą firmą, która uzyskała amerykański certyfikat zezwalający na operację dronami sterowanymi przez jednego pilota. Obecne spółka testuje dostawy do gospodarstw domowych na obszarach wiejskich w Blacksburgu, w stanie Wirginia. Certyfikaty niezbędne do testowania dronów uzyskał również Amazon.

źródło: Reuters

Zobacz również