W Poznaniu powstało największe skupisko ładowarek EV

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Volkswagen Group Polska uruchomił w swojej poznańskiej siedzibie 36 ładowarek samochodów elektrycznych. Stanowi to obecnie największe skupisko tego typu urządzeń w Polsce. Ze stacji ładowania może skorzystać personel biura i goście odwiedzający firmę. Spółka ogłosiła, że zainstaluje również punkty ładowania przy salonach sprzedaży.

W Poznaniu powstało największe skupisko ładowarek EV

Instalacja na terenie siedziby obejmuje ładowarki AC o mocy 11 kW i szybkie DC o mocy 50 kW. Urządzenia są zasilane energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Volkswagen planuje postawić w kraju 350 publicznych ładowarek, z czego 70 jednostek zostało już uruchomionych.

Firma jest zaangażowana w budowę superszybkich ładowarek poprzez udział w joint venture IONITY. Do tej spółki będzie w sumie należeć 2,4 tys. punktów ładowania o mocy sięgającej 350 kW. Stacje ładowania zostaną postawione w odległości co około 120 km wzdłuż europejskich szlaków komunikacyjnych. W Polsce 12 takich stacji stanie przy autostradach A1, A2 i A4.

W ciągu najbliższych lat koncern planuje przeznaczyć 60 mld euro na rozwój w obszarze elektromobilności i cyfryzacji. Z tej kwoty Volkswagen przeznaczy 33 mld euro bezpośrednio w pojazdy zeroemisyjne. Grupa motoryzacyjna planuje w ciągu 9 lat wprowadzić na rynek 75 modeli samochodów z napędem elektrycznym, a także około 60 z hybrydowym.

źródło: Volkswagen