Sieć ładowania pojazdów elektrycznych ChargePoint otrzymuje od inwestorów 127 mln dolarów

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

ChargePoint, jedna z najstarszych i największych na świecie sieci ładowania pojazdów elektrycznych, zamknęła rundę finansowania wynikiem 127 mln dolarów - źródłem funduszy są w większości obecni inwestorzy. Ostatnia runda daje ChargePoint w sumie 660 mln dolarów zebranych od założenia firmy w 2007 roku, a większość z tego w ciągu ostatnich 4 lat. Jeszcze przed pozyskaniem tych środków serwis dla inwestorów PitchBook wyceniał firmę na 1,25 mld dolarów.

Sieć ładowania pojazdów elektrycznych ChargePoint otrzymuje od inwestorów 127 mln dolarów

ChargePoint ma siedzibę w Campbell, w Kalifornii - na południowym krańcu Doliny Krzemowej. Pozyskuje fundusze zarówno od prywatnych inwestorów typu venture, jak i dużych inwestorów strategicznych, w tym niemieckich producentów samochodów Daimler AG i BMW, niemieckiego dostawcy elektroniki Siemens AG, oddziału venture giganta naftowego Chevron Corp oraz spółki handlowej japońskiej Toyoty Motor Corp. Wśród inwestorów powracających w ostatniej rundzie znajdują się American Electric Power, Canada Pension Plan Investment Board, Singapore GIC i Chevron Technology Ventures.

Niekompletna infrastruktura ładowania, która w wielu częściach świata dopiero powstaje, jest często wymieniana jako jedno z wąskich gardeł powstrzymujących masowe upowszechnienie pojazdów elektrycznych. Prezes ChargePoint, Pasquale Romano, powiedział, że nowe fundusze zostaną wykorzystane do budowy szybko rozwijającej się sieci ładowania firmy w Europie.

ChargePoint twierdzi, że jego globalna sieć ma obecnie 115 tys. punktów ładowania - większość z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych - i do 2025 r. zamierza zwiększyć ich liczbę do 2,5 mln. Dla porównania Tesla podała, że ​​ma na całym świecie około 17,5 tys. ładowarek.

źródło: Reuters

Zobacz również