Rekordowy wzrost na rynku robotów w rolnictwie

| Gospodarka Roboty

Według MarketsandMarkets wartość światowego rynku robotów rolniczych zwiększy się z 7 mld dolarów w 2020 roku do prawie 21 mld w roku 2025, co oznaczać będzie wzrost o blisko 23% rocznie. Napędzi go brak siły roboczej, spowodowany spadającą liczbą młodych rolników i rosnącymi oczekiwaniami finansowymi pracowników najemnych, oraz spodziewana coraz większa dostępność i atrakcyjność cenowa zautomatyzowanych maszyn dla rolnictwa, w tym bezzałogowych ciągników i kombajnów, robotów do dojenia krów, systemów zarządzania automatyką w gospodarstwach rolnych czy dronów.

Rekordowy wzrost na rynku robotów w rolnictwie

Największym segmentem tego rynku będzie sprzęt, a najszybciej rozwijać się będą usługi, takie jak leasing, doradztwo i wsparcie przy wdrażaniu. W segmencie sprzętu, w 2020 roku największy udział będą miały drony, które są stosunkowo niedrogie i mają wiele zastosowań, np. prowadzenie oprysków czy monitoring gleby, zbiorów oraz inwentarza. W kolejnych latach najszybciej będzie rósł rynek ciągników bezzałogowych.

We wdrażaniu robotów rolniczych przodować będą Stany Zjednoczone, ze względu na specyfikę gospodarstw rolnych, które są obszarowo rozległe, a także fakt, że najwięksi ich dostawcy to firmy amerykańskie. Oczekuje się, że w ślady USA pójdzie Kanada i Meksyk. W rezultacie w 2025 roku obie Ameryki będą miały największy udział w tym rynku.

Zobacz również