Najnowsze wersje Platformy Programowej zenon
| Gospodarka PLC, HMI, OprogramowanieCOPA-DATA zrobiła kolejny krok w kierunku pełnej cyfrowej komunikacji w procesie automatyzacji przemysłu i energetyki, wprowadzając na rynek najnowszą wersję Platformy Programowej zenon. Gotowe komponenty zapewniają dodatkową oszczędność czasu w trakcie planowania projektów. Nowe wersje zenon 8.20 oraz oprogramowania do raportowania i analiz zenon Analyzer 3.40 są już dostępne dla klientów.
W wersji zenon 8.20 firma COPA-DATA ulepszyła wiele funkcji platformy programowej. Wprowadzono m.in. ulepszenia funkcji autoryzacji i uwierzytelniania. COPA-DATA dodała także nowe sterowniki do swojej oferty, np. do interfejsów Euromap-63 dla wtryskarek. Ponadto zenon Web Engine obsługuje teraz przyczyny alarmów wykrywane przez zenon Editor. Dzięki temu aplikacje zenon będą teraz jeszcze bardziej niezawodne.
Ergonomiczne procesy inżynieryjne dzięki Smart Objects
Jedną z ważniejszych modyfikacji w wersji 8.20 są Smart Objects (Inteligetne Obiekty). Ta nowa opcja w zenon Editor udostępnia użytkownikom gotowe komponenty, które w znacznym stopniu upraszczają prace inżynieryjne przy projekcie. Smart Objects zawierają standaryzowane jednostki funkcjonalne dla wszystkich funkcji i ustawień modułów, które są niezbędne do mapowania komponentu procesowego.
- Rozwijając Inteligentne Obiekty, stworzyliśmy narzędzie, które pomoże naszym klientom wielokrotnie używać powiązanych elementów, w tym symboli, zmiennych i funkcji. Inteligentne Obiekty tworzą zestaw bloków dostępnych w bibliotece w formie jednego pakietu. Ten zestaw przyspiesza konfigurację, aktualizacje i konserwację - wyjaśnia Gerald Lochner, Head of Product Management w COPA-DATA.
Po ich utworzeniu szablony Smart Objects mogą być wielokrotnie wykorzystywane w projekcie. Wszystkie obiekty i odnośniki są generowane automatycznie przez zenon, a użytkownicy mogą także tworzyć indywidualne obiekty Smart Objects i ich szablony. Stworzone i używane we wcześniejszych projektach komponenty mogą być w kilku krokach przenoszone do nowego projektu i dostosowywane do istotnych wymagań. Zalety dla użytkowników są jednoznaczne - ze względu na głęboką integrację orientacji obiektowej w oprogramowaniu możliwe jest centralne zarządzanie złożoną zawartością, a to daje dużą oszczędność cennego czasu.
Skalowalny
W wersji 8.20 COPA-DATA po raz pierwszy wdraża technologię kontenerową Docker, która izoluje usługi i procesy od siebie. Pozwala to na uruchamianie kilku modułów zenon Runtime na jednym serwerze. Wszystkie aplikacje i funkcjonalności wymagane przez oprogramowanie zenon są kompilowane w pakiecie, który można uruchomić z poziomu jego własnego systemu plików. Dotychczas możliwe było przechowywanie całej infrastruktury centralnie, przy użyciu maszyn wirtualnych, ale pod względem operacyjnym nie było to wydajne, gdyż potrzebne były dodatkowe zasoby w postaci sprzętu lub serwerów. Izolowanie usług i procesów ma pozytywny wpływ na wydajność i zapewnia optymalną skalowalność. Dostępność różnych środowisk Runtime centralnie w systemie host zapewnia oszczędność, jeśli chodzi o koszty sprzętu i utrzymania systemów IT.
Zmodyfikowana, zautomatyzowana weryfikacja zdarzeń
Oprogramowanie zenon skutecznie rejestruje każde zdarzenie na Chronologicznej Liście Zdarzeń (Chronological Event List - CEL). Aby zapewnić szybką i wydajną dostępność wyłącznie niezbędnych informacji dla użytkownika, COPA-DATA zmodyfikowała CEL w nowej wersji zenon 8.20 w sposób zwiększający jej przejrzystość. Obecnie możliwe jest przypisanie wszystkich zdarzeń do jednej lub kilku kategorii. Użytkownicy mogą filtrować listę za pomocą tych kategorii w module Runtime. W zenon Editor, oprócz przypisywania kategorii, użytkownicy mogą także dodawać nowe. To znaczy, że możliwe jest dostosowywanie i konfigurowanie CEL pod kątem każdej aplikacji. Jest to szczególnie przydatne w takich branżach jak przemysł farmaceutyczny, który wymaga dokumentowania i gromadzenia istotnych danych na potrzeby audytów zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz udostępniania ich w wersji cyfrowej.
Nowa transparentność procesów - zenon Analyzer 3.40
zenon Analyzer 3.40 zwiększa transparentność procesów. Kompleksowe, elastyczne i zautomatyzowane funkcje raportowania i analiz zostały ulepszone. Jedną z ważniejszych aktualizacji jest biblioteka pyZAN. Dodaje ona zalety języka programowania Python do zenon Analyzer, rozszerzając opcje analiz predykcyjnych. W rezultacie zarówno dane procesowe i metadane mogą być przenoszone z Platformy Programowej do zenon Analyzer, a następnie wyeksportowane z zenon do dalszego przetwarzania przy użyciu języka Python.
Po raz pierwszy w nowej wersji możliwe jest zindywidualizowanie raportów w module zenon Analyzer dzięki wykorzystaniu elementów graficznych tożsamości wizualnej firmy. Możliwe jest zaktualizowanie w raporcie zarówno nagłówków i stopek, które aktualizują się dynamicznie na podstawie zmian formatowania. Wszystkie indywidualne ustawienia można zapisać w formie szablonów i wykorzystać ponownie w przyszłości.
Widok wykresu XY w zenon Analyzer 3.40 jest bardziej wszechstronny. Użytkownicy mogą dokonać kontekstualizacji kilku zmiennych na jednym wykresie. Przykładowo, takie zmienne jak ciśnienie, gęstość lub zużycie energii elektrycznej mogą być ustawione w odniesieniu do temperatury i wyświetlane w przejrzysty sposób na jednym wykresie.
Ulepszenia funkcjonalności IoT
COPA-DATA poszerzyła funkcjonalność IoT o sieć zenon Service Grid, czyli system modułowych komponentów oprogramowania lub, innymi słowami, mikrousług. Te mikrousługi tworzą dużą, skalowalną aplikację, którą można indywidualnie dostosować. Dzięki dystrybucji komponentów możliwe jest wydajniejsze wykorzystanie zasobów. zenon Service Grid jest idealnie dostosowana do użycia jako zintegrowane rozwiązanie do monitorowania danych w systemach rozproszonych, takich jak sprzęt używany w branży energii odnawialnych. Rozwiązanie umożliwia użytkownikom ciągłe przekazywanie danych z poziomu magistrali polowej do chmury. Dzięki temu użytkownicy oprogramowania zenon zyskują na większej trwałości i szerokim zakresie opcji pozyskiwania i zarządzania danymi.
Dostępność
Nowe wersje oprogramowania zenon 8.20 oraz zenon Analyzer 3.40 są już dostępne. Więcej informacji na temat nowości można znaleźć tutaj: https://www.copadata.com/pl/produkty/platform-editorial-content/najnowsza-wersja/.
źródło: COPA-DATA