Cyberbezpieczeństwo przemysłowe w praktyce

Jak w nowoczesnym przemyśle, gdzie systemy są coraz bardziej zintegrowane i połączone z globalną siecią, zapewnić bezpieczeństwo? Siemens udostępnił nowe kompendium wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa, ochrony procesów i informacji w przemyśle: "Od audytu do bezpiecznej infrastruktury - cyberbezpieczeństwo w praktyce".

Posłuchaj
00:00

Kompendium ma w pierwszej kolejności pełnić funkcje poradnikowe. Jego autorzy przedstawiają kluczowe zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem w przemyśle oraz przekazują w skrótowej formie informacje o najistotniejszych zagrożenia w obszarze IT oraz OT, a także powiązane z tym zalecenia. Z dokumentu można dowiedzieć się:

  • Jakich rodzajów zagrożeń może obawiać się współczesny przemysł w obszarze technologii informatycznych (IT)?
  • Przed jakimi zagrożeniami w przemyśle, w obszarze technologii związanych z produkcją (Operational Technology) należy się chronić w szczególności?
  • Na czym polega koncepcja głębokiego bezpieczeństwa "Defense in Depth"?
  • Jak przedsiębiorstwa radzą sobie z zagrożeniami?
  • Z jakich norm wynikają procedury i działania związane z oceną bezpieczeństwa?
  • Na czym polega ocena bezpieczeństwa w przemysłowej sieci OT? Jakie są cele oceny? Jakie aspekty brane są pod uwagę podczas oceny bezpieczeństwa?

W publikacji zwrócono uwagę na specyfikę firm przemysłowych w obszarze bezpieczeństwa oraz rozwiązania dla przemysłu tworzone pod kątem infrastruktury krytycznej. Omówiono też kwestie audytów, w tym oceny polityki i procesów pod kątem zgodności z wymaganiami, specyfikacjami oraz standardami. Wiele miejsca poświęcono w dokumencie również praktycznym aspektom wdrożenia zasad bezpieczeństwa i technologii podnoszących poziom ochrony. Na przykładzie studiów przypadków firm Constellation Brands i Sapa w Rackwitz zaprezentowano, jak przedsiębiorstwa te przeciwdziałały zagrożeniom i jak zwiększyły bezpieczeństwo zakładu przed atakami oraz nieautoryzowanym dostępem.

Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Cyfryzacji. Dokument można pobrać ze strony: https://new.siemens.com/pl/pl/o-firmie/targi-imprezy/whitepaper-cyberbezpieczenstwo.html.

Więcej informacji również w serwisie przemysl-40.pl.

Rafał Bień
Siemens Polska

Zachowanie ciągłości procesu niejako odsuwa na dalszy plan migrację i upgrade systemów wymagające od zakładu zatrzymania produkcji i przestoju parku maszynowego. Stosowana w przypadku klasycznych systemów IT metodyka polega na zatrzymaniu działania systemu i szybkiej aktualizacji oprogramowania, stąd też systemy IT wykazują większą odporność na potencjalne ataki w porównaniu do sieci produkcyjnych OT. Zgodnie z "Defense in Depth" wspieramy użytkownika w zakresie audytu samej infrastruktury, oceny ryzyka zagrożeń i bezpieczeństwa, gdzie efektem jest raport końcowy i koncepcja wdrożenia zasad związanych z cyberbezpieczeństwem. Taka procedura w myśl dotyczy każdego aspektu przedsiębiorstwa, linii produkcyjnej, infrastruktury IT/OT, standardów komunikacji do poziomu poszczególnych stacji PLC.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla humanoidalnych robotów otwarty w Chinach
Aktualności
Rynek turbin wiatrowych
Bezpieczeństwo
QNX wprowadza platformę bezpieczeństwa funkcjonalnego integrującą systemy bezpieczeństwa i obciążenia AI
Komunikacja
Sieć rzeczy i komputerów nigdy się nie zatrzymuje
Roboty
Roboty wojskowe
Zasilanie, aparatura nn
Magazyn energii PGE
Powiązane treści
Silnie rośnie liczba cyberataków na producentów
Ataki na systemy przemysłowe wymuszają wzrost nakładów na zabezpieczenia
Microsoft przejmuje CyberX
Pilz: Bezpieczeństwo maszyn i cyberbezpieczeństwo, Przemysł 4.0 oraz rozwój usług konsultingowych
Exida w ISA Global Cybersecurity Alliance
Rockwell kupuje Avnet, by zwiększyć możliwości w obszarze cyberbezpieczeństwa
Zabezpieczenia przemysłowych systemów sterowania są coraz słabsze
Rośnie liczba cyberataków w przemyśle
ABB i Microsoft wspierają sojusz na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów