W Krakowie powstaje miejsce, gdzie rozwiązania Przemysłu 4.0. będą działać w praktyce

| Gospodarka Przemysł 4.0

Roboty podłączone do sieci, okulary AR, mobilne roboty autonomiczne, analiza danych i symulacje – to tylko niektóre z nowych technologii, które wkrótce będzie można zobaczyć w krakowskim showroomie fabryki przyszłości. To element krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do transformacji polskich firm w kierunku przemysłu 4.0. Znajduje się w ASTOR Robotics Center w Krakowie.

W Krakowie powstaje miejsce, gdzie rozwiązania Przemysłu 4.0. będą działać w praktyce

Krakowski Digital Innovation Hub powstał z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam wielopoziomową pomoc we wchodzeniu w przestrzeń rozwiązań przemysłu 4.0.

Logika, która jest podstawą tego typu wsparcia zakłada, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwalają zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, a lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.

Ulgi dla przedsiębiorców

Działalność przedsiębiorców wspiera ulga podatkowa przyznawana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Małopolsce decyzje o wsparciu wydaje Krakowski Park Technologiczny. Szczególnie promowana jest innowacyjność projektów inwestycyjnych.

Współpraca dla rozwoju przemysłu

Przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznego wsparcia – wiedzy, doświadczenia i doradztwa w zakresie planowania inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Showroom fabryki przyszłości w Krakowie to dobry przykład tego typu współpracy. Powstaje on w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, dzięki połączeniu sił polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Znajduje się on w dwóch lokalizacjach: w ASTOR Robotics Center na ul. Feliksa Wrobela 3 oraz na ul. Smoleńsk 29. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.

źródło: Krakowski Park Technologiczny