W Polsce uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę perowskitowych ogniw słonecznych

Uruchomiono produkcję w pierwszej na świecie fabryce ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Technologia wynaleziona przez polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz umożliwia generowanie energii zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie dosłownie wszędzie - od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

Posłuchaj
00:00

Zlokalizowana we Wrocławiu fabryka perowskitów Saule Technologies zajmuje powierzchnię około 5 tys. m². Obecnie znajduje się tu pierwsza linia produkcyjna, która jest przeniesieniem całości procesów laboratoryjnych z ich jednoczesnym zautomatyzowaniem. Są tu wytwarzane fotowoltaiczne moduły perowskitowe do zastosowań w urządzeniach IoT. Równolegle trwają już prace nad projektem wysoko wydajnej linii przemysłowej, o wydajności do 100 MW.

Ogniwami perowskitowymi Saule Technologies poważnie interesują się firmy z różnych sektorów gospodarki. W dniu otwarcia Fabryki Perowskitów firma, wraz z Columbus Energy SA, podpisała trójstronne umowy o współpracy z Grupą MVGM, będącą liderem zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, działającą na 10 europejskich rynkach.

MVGM jest partnerem klientów ze swojego portfela w procesie ich transformacji energetycznej. Oznacza to, iż na bazie umów wykonawczych, firmy będą miały możliwość wydzierżawienia od Columbus Energy instalacji fotowoltaicznych. Z kolei Columbus pozyska finansowanie na proces transformacji energetycznej klientów MVGM do kwoty 250 mln euro, na produkty Saule SA i Columbus SA.

Źródło: Columbus Energy

Powiązane treści
Roboty ABB produkują kolektory słoneczne dla Absolicon
Rynek powłok paneli słonecznych - prawie 16 mld dolarów w 2030 roku
Duży wzrost na rynku recyklingu paneli słonecznych
Panasonic zaprezentował nowe magazyny energii i jeszcze wydajniejsze panele PV
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Grupa LAPP otworzyła we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych
Aktualności
Foxconn i NVIDIA budują superkomputer AI z 10 000 GPU Blackwell na Tajwanie
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów