PGE uruchomiła magazyn energii na górze Żar

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Spółka PGE Energia Odnawialna uruchomiła na górze Żar, w województwie śląskim, magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Instalacja powstała obok pierwszej należącej do spółki farmy fotowoltaicznej. Inwestycja została dofinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

PGE uruchomiła magazyn energii na górze Żar

- Konsekwentnie realizujemy program magazynowania energii. Już w trzy miesiące po ogłoszeniu Strategii Grupy PGE, w grudniu 2020 r. oddaliśmy do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Inwestycja na górze Żar, to kolejne tego typu przedsięwzięcie. Pracujemy też nad projektem magazynu w Żarnowcu o mocy 205 MW, który będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Docelowo, do 2030 roku zamierzamy wybudować magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Magazyn na górze Żar składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny) oraz stacji transformatorowej nN/SN. Przyłączony został do sieci średniego napięcia 15 kV, co umożliwi poddanie go testom pod kątem współpracy i optymalizacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Dzięki magazynom energetycznym można niwelować skutki włączania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego źródeł odnawialnych o zmiennej dyspozycyjności, a także zwiększyć zdolności przyłączeniowe nowych wolumenów mocy z OZE i poprawić charakterystykę pracy sieci.

Farma fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW pracująca na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Na wysokości 740 m n.p.m. znajduje się 2400 paneli fotowoltaicznych, których łączna powierzchnia wynosi 3,5 tys. m².

źródło: PGE

Zobacz również