Grupa PGE kupuje trzy farmy wiatrowe

PGE nabędzie trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 84,2 MW. W wyniku zamknięcia transakcji moc zainstalowana Grupy w zakresie lądowej energetyki wiatrowej wzrośnie z 683 MW do 767 MW, co będzie oznaczało wzrost udziału w rynku z 9,6 do 10,8%. Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce na koniec 2021 r. wyniosła 7117 MW.

Posłuchaj
00:00

Kupowane farmy znajdują się w trzech różnych województwach. Farma wiatrowa Radzyń o mocy 36,9 MW leży w województwie kujawsko-pomorskim, FW Ścieki o mocy 22 MW - w województwie łódzkim, a FW Jóźwin o mocy 25,3 MW - w województwie wielkopolskim. Farmę Wiatrową Radzyń charakteryzuje wykorzystanie mocy netto na poziomie powyżej 3400 FLH (Full Load Hours), czyli zbliżone do wartości osiąganych przez farmy morskie. Farma Wiatrowa Ścieki zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie FW Skoczykłody, nabytej przez PGE w 2020 r., co pozwoli wygenerować dodatkowe synergie.

Łącznie PGE przejmie 32 turbiny o mocy 84,2 MW i średniej produkcji rocznej na poziomie 240 MWh. Wystarcza to do zrealizowania energetycznego zapotrzebowania 80 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Gdyni. Nabywane farmy mają długoterminowe umowy na zakup zielonej energii elektrycznej - do 2030 r. Do ok. 2030 r. będą korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

Zamknięcie transakcji planowane jest w II kwartale 2022 r. Wartość transakcji przekroczy 900 mln zł.

Transakcja jest elementem realizacji strategii PGE do 2030 roku, która zakłada posiadanie wówczas 1,7 GW mocy w ramach lądowych farm wiatrowych. Długoterminowym celem strategicznym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Grupy PGE do 2050 roku oraz dostarczanie klientom 100% zielonej energii.

Źródło: PGE EO

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Powiązane treści
Nowa farma wiatrowa Tauronu
PGE zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 153 MW
PGE Dystrybucja zmodernizowała linie energetyczne
PGE intensywnie rozbudowuje potencjał farm fotowoltaicznych
PGE Energia Odnawialna współpracuje z Politechniką Wrocławską
PGE ma 19 nowych farm fotowoltaicznych
PGE zmodernizuje Elektrownię Wodną Gubin
PGE uruchomiła magazyn energii na górze Żar

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów