Zainstalowane na nowych farmach panele absorbują światło dwustronnie, czyli padające bezpośrednio na ogniwo oraz odbite, docierające od tyłu. Wykorzystanie modułów bifacjalnych ma pozwolić na zwiększenie możliwości uzyskiwania energii o kilka procent. We wszystkich instalacjach średnioroczne wyniki mają kształtować się na poziomie przekraczającym 17 GWh. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania energetycznego około 7500 gospodarstw domowych.
W przyszłym roku PGE EO zbudować ma kolejne 24 instalacje, w tym jednomegawatowe oraz o mocach większych. Taka potężniejsza inwestycja zrealizowana zostanie w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Powstanie tam farma PV Augustynka o mocy 25 MW. Spółka podpisała już umowę z wykonawcą.
Dzięki inwestowaniu w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz w infrastrukturę sieciową, do 2050 r. Grupa PGE osiągnąć ma neutralność klimatyczną. Jednym z elementów strategii inwestycyjnej jest program rozwoju fotowoltaiki, a głównym zadaniem - zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy około 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Obecnie łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów spółki PGE Energia Odnawialna - 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrowni szczytowo-pompowych oraz 24 farm PV - wynosi 2433,1 MW.
Źródło: PGE EO