Podwodny robot skontroluje elektrownie wodne PGE

| Gospodarka Roboty

Spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała, że w bieżącym roku nowoczesny robot pływający skontroluje stan techniczny 13 elektrowni wodnych, m.in. w Rakowicach, Krapkowicach, Oławie, Januszkowicach i Kliczkowie. Półmetrowy robot podwodny Mini-ROV Guardian wyposażony został w sonar Oculus M750d, trzy kamery oraz reflektory. Pozwoli to na dokładne filmowanie i fotografowanie wybranych, trudno dostępnych części elektrowni.

Podwodny robot skontroluje elektrownie wodne PGE

Robot zapewni prowadzenie stałego monitoringu urządzeń i gromadzących się na kratach wlotowych zanieczyszczeń. Pozwoli także na analizę hydrozespołów bez konieczności ich odwadniania oraz umożliwi lepsze zaplanowanie napraw uszkodzonych elementów. W kolejnych latach inspekcje i inne prace będą prowadzone na pozostałych obiektach spółki. Sprzęt był już testowany w należących do PGE EO elektrowniach wodnych Dębe, Smardzewice i Krępna. PGE Energia Odnawialna ma 29 elektrowni wodnych przepływowych o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW.

Biorąc pod uwagę wszystkie elektrownie należące do spółki PGE Energia Odnawialna, Mini-ROV Guardian pomoże uzyskać oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, co do 2023 r. pozwoli uzyskać ponad 85-procentowy zwrot z inwestycji.

źródło: PGE EO