PGE wykorzysta specjalną platformę serwisową podczas napraw wiatraków

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Pracownicy PGE Energia Odnawialna podczas napraw łopat turbin wiatrowych będą korzystać ze specjalnej platformy serwisowej. Jest to zdalnie sterowany mobilny warsztat obudowany, oświetlony i ogrzewany, dzięki czemu prace na wysokości mogą być przeprowadzane w warunkach komfortowych dla załogi nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych, m.in. sile wiatru do 12,5 m/s. Urządzenie może być łatwo zamontowane, zdemontowane i transportowane między farmami wiatrowymi. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i trzecie w tej części Europy.

PGE wykorzysta specjalną platformę serwisową podczas napraw wiatraków

Przypominająca wagonik kolejki górskiej platforma serwisowa została tak skonstruowana, by pracownicy mieli pełny dookólny dostęp do łopaty wiatraka, na całej jej długości. Urządzenie można wychylać o ponad 15 metrów od wieży oraz sterować w pionie i w poziomie. Pozwala to na prowadzenie precyzyjnych napraw związanych z konserwacją gondoli, usuwaniem rdzewień, nakładaniem warstw antykorozyjnych i malarskich oraz ogólną konserwacją powierzchni zewnętrznych wiatraka.

Platforma może być zdalnie naprowadzana tak, by wybrana część serwisowanej łopaty, poprzez sufit (uszczelniony specjalnym elastycznym płaszczem), a następnie rozsuwaną podłogę znalazła się wewnątrz, co pozwala na bezproblemowy dostęp do miejsca uszkodzenia, a także na prowadzenie czynności serwisowych np. w nocy lub przy padającym deszczu.

źródło: PGE Energia Odnawialna

Zobacz również