Baidu uruchamia autonomiczne taksówki w Szanghaju

| Gospodarka Przemysł 4.0

Baidu rozpoczął w Szanghaju testy swojej usługi Apollo Go. To piąte miasto, w którym pasażerowie mogą wypróbować korzystanie z autonomicznych taksówek. Baidu jest jedyną firmą, która zaoferuje tę usługę w trzech największych miastach Chin: Pekinie, Kantonie i Szanghaju.

Baidu uruchamia autonomiczne taksówki w Szanghaju

Przedsięwzięcie w Szanghaju obejmie 150 stacji, które będą otwierane etapami w całym mieście, aby zapewnić użytkownikom wygodny dostęp do obszarów mieszkalnych, handlowych, biurowych i transportu publicznego. Pasażerowie będą mogli korzystać z usługi w godzinach 9.30 - 23.00 każdego dnia tygodnia. Przedsięwzięcie jest kamieniem milowym, który pozwoli na ekspansję Apollo Go do pekińskiej dzielnicy Tongzhou, gdzie na pierwszych uruchomionych trasach znajdą się 22 stacje, dając możliwość pokonania łącznej odległości ponad 50 km.

Według agencji analitycznej IHS Markit potencjał rynkowy pojazdów autonomicznych będzie wykorzystywany głównie przez usługi robotaxi. Do 2030 roku usługi tego typu będą odpowiadać za ponad 60% chińskiego rynku transportu, w przyszłości przekraczając wartość 201 mld dolarów. Przemysł autonomicznej jazdy w Chinach wszedł ostatnio w nowy etap rozwoju charakteryzujący się próbnym wdrażaniem aplikacji na dużą skalę.

Do końca sierpnia 2021 roku, w ramach usługi Apollo L4 autonomiczne pojazdy zgromadziły dane, przejeżdżając dystans 8,7 mln mil. Po uruchomieniu w Szanghaju, Baidu planuje w ciągu najbliższych trzech lat wprowadzić usługi Apollo Go do 25 kolejnych miast, dzięki czemu jazda autonomiczna stanie się rzeczywistością dla 3 mln mieszkańców Chin.

źródło: Robotics&aAutomation